Arama sonuçları

Suriyeli öğrenci için öğretmen atanacak

Suriyeli öğrenci için öğretmen atanacak

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Suriye'de yaşanan iç karışıklıklar nedeniyle ülkelerini terk etmek zorunda kalan ve Türkiye'ye göç eden Suriyeli çocukların eğitimlerinin sağlıklı bir şekilde devam etmesi amacıyla 2016-2017 öğretim yılın için yeni yol haritası hazırladı. Buna göre 4 yıldır Suriyeli çocuklar için yürütülen çalışmaların devamı olarak MEB Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü'nce "Göç ve Acil Durum Eğitim Daire Başkanlığı" oluşturuldu.

Suriyeli çocukların okullara kayıtlarının yapılması ve eğitim ortamlarına uyumlarının sağlanmasında suçlama, dışlama ve ayrıma maruz kalmamaları için öğretmenler, okul yöneticileri ve diğer personelde farkındalık artırılması amacıyla hizmet içi eğitim verilecek. Bunun için de okul rehberlik ve psikolojik danışma servislerinin desteği sağlanacak. Fiziki imkanları yeterli geçici eğitim merkezlerinde yeni ilkokullar açılacak. Yeterli olmayan geçici eğitim merkezlerinde ise en yakın ilkokul ile ilişkilendirilmiş sınıflar oluşturularak, ana sınıfları ve ilkokul birinci sınıflarda MEB müfredatına geçilecek.

ÖĞRETMEN ATAMASI OLABİLECEK
Okullarda öğrenci artışına göre norm kadrolar güncellenerek, yeterli öğretmen ataması veya görevlendirmesi eğitim öğretim yılı başlamadan yapılacak.Birinci sınıflarda Suriyeli çocuklara yönelik ilk okuma yazma müfredatı uygulayacak. Diğer sınıf düzeylerinde Türkçe dil becerileri zayıf olan öğrencilere Türkçe dil kursları düzenlenecek. Akademik yetersizliği olan çocuklar için hafta sonu ve tatillerde başta Türkçe olmak üzere ihtiyaç duyulan derslerde kurslar açılacak. Bu kurslarda görev alan öğretmenlere ek ders ücreti verilecek. 

AKRAN KAYNAŞMASI OLACAK
Türkçe dil becerisi zayıf olan öğrencilerin sınıflara dengeli dağıtılmasına özen gösterilerek, diğer akranlarıyla kaynaşmaları sağlanacak. Okullaşma oranlarının artırılması için yatılı bölge ortaokullarındaki boş kapasite kullanılacak. 

Bu blog AA abonesidir

23-08-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş