Arama sonuçları

Türkiye'de 5 bin 600 Suriyeli üniversite öğrencisi var

 Türkiye'de 5 bin 600 Suriyeli üniversite öğrencisi var

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanı Fuat Oktay, Suriyeli 5 bin 600 civarında öğrencinin üniversitelerin çeşitli bölümlerinde eğitim gördüğünü belirtti. Geçtiğimiz günlerde Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Türkiye’ye sığınan yaklaşık 3 milyon Suriyeli mülteci içerisinde eğitim çağında 995 bin çocuğun bulunduğunu, bunlardan da 330 bin çocuğun eğitime erişimlerinin sağlandığını söylemişti.

Okul çağındaki ilk, orta ve lise öğretimiyle alakalı Yabancı Öğrenci Bilgi İşletim Sistemi (YÖBİS) kurulduğunu ifade eden Oktay, bu sistemin bir veri tabanı olduğunu ve öğrencilerin yaşları itibarıyla nerede ve nasıl eğitim gördüklerinin takip edildiğini söyledi.

BİN 80’İ BURS ALIYOR: Sistem üniversite öğrencilerini de kapsıyor. Şu an 5 bin 600 civarında Suriyeli üniversite öğrencimiz var. Özellikle yine sınır illerinde YÖK'ün belirlediği üniversitelerimizde belli bir kontenjanla bu öğrencilerimiz alınıyordu. Şimdi bir sınav sistemi içerisinde alımlar yapılıyor. YÖK'ün, sistemin daha sistematik bir içeriğe dönüştürülmesi yönündeki çalışmaları devam ediyor. Bu öğrencilerden bin 80'i de burs alıyor" ifadesini kullandı.

TASLAK ÇALIŞMA TAMAMLANDI: Bakanlar Kurulu talimatıyla kısa, orta ve uzun vadede alınacak tedbirlerle Türkiye'nin Suriye politikasını netleştirmesine yönelik çalışmalar yapılıyor. Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan'ın başkanlığında diğer ilgili bakanlarımızdan oluşan bir heyet ve AFAD olarak, fiilen sekreteryasını yürüttüğümüz bir çalışma var. Hem bir üst politikanın belirlendiği, sektörel bazda, eğitim politikasıyla, sağlık politikasıyla, sivil toplum kuruluşları ve yerel yönetimlerle ilgili bütüncül bir yaklaşımla, Suriye politikasının uzun ve orta vadede nasıl yönetileceği ile alakalı taslak çalışma tamamlanmış durumda.

DÜZENLİ GÖÇ İÇİN ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR: Düzensiz göçün önlenmesi Türkiye açısından da önemli. Ölümler minimum düzeye indi. İstatistiklere baktığımızda genç, sağlıklı, eğitim düzeyi daha yüksek ve gelir seviyesi yüksek olanların daha çok batıya geçmekle ilgili bir eğilimleri var. Böyle bir göçün önüne geçmek için Göç İdaresi, gerek kamplarda gerekse kamp dışında kalan sığınmacıları gelir düzeyi, sağlık düzeyi ve tamamı tarafından buradaki Suriyelileri temsil edebilecek bir yapıyla düzenli göç yönetimi sağlanacak

LİDER ÜLKE KONUMUNDAYIZ: Türkiye'nin sığınmacı kamp uygulamalarında dünyada lider ülke konumunda olduğuna dikkati çeken Oktay, böyle bir uygulamanın BM de dahil olmak üzere dünyanın hiçbir yerinde olmadığına işaret etti.

13-05-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş