Arama sonuçları

Suriyeli öğretmenler imam hatip okullarına

Suriyeli öğretmenler imam hatip okullarına

Suriyeli öğretmenler imam hatip okullarına. Geçici Eğitim Merkezleri’nde çalışan Suriyeli eğitimcilerin bir kısmı imam hatip okullarında öğrencilerin Arapça konuşma becerilerini geliştirmek üzere görevlendirilecek.

SURİYELİ ÖĞRETMENLER İMAM HATİP OKULLARINA

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı, Suriyeli öğrencilerin ve eğitimcilerin durumlarıyla ilgili bilgi verdi. Suriyeli öğrencilerin eğitim merkezlerinden kademeli olarak devlet okullarına geçtiğini hatırlatan Yazıcı yaklaşık 78 bin öğrencinin devlet okullarında okuduğunu söyledi.

Yazıcı’nın Suriyeli öğrenci ve eğitimcilerle ilgili açıklamaları şöyle:

SURİYELİ ÖĞRENCİLER DEVLET OKULLARINDA

 

Geçici Eğitim Merkezleri'nden devlet okullarına geçmelerinin uyum açısında önemli kazanımları oldu. Türk öğrencilerle ve akranlarıyla bir arada eğitim görmeleri Suriyeli öğrencilerin iletişimini, Türk kültürüne uyumunu ve dil becerilerinin hızlı bir şekilde gelişmesini sağlamıştır.

ARTIK DEVLET OKULLARINDALAR

2016-2017 öğretim yılı öncesinde Suriyeli öğrencilerin eğitim ve öğretim süreçleri tamamen geçici merkezler üzerinden yürütüldü. Bu dönemden itibaren yeni bir sisteme geçildi. Bakanlığın önceki yıl Suriyeli öğrencilere yönelik uygulamasıyla öncelikle 1'inci 5'inci ve 9'uncu sınıflarda Türk okullarına kaydedilmesi zorunluluğu getirildi. Yeterli derecede Türkçe gelişimi sağlayamayanlar ise yeni sistemin dışında tutuldu.

İSTANBUL’DA KAÇ MERKEZ VAR?

Geçen yıl İstanbul'da 55 olan geçici eğitim merkezlerinin sayısı bu eğitim döneminde 16'ya indi. Geçici eğitim merkezlerini bir okulumuza zimmetledik ve artık bu merkezler okullarımızın himayesinde ve okul binalarımızda Suriyeli öğrencilere eğitim veriyor. Geçici Eğitim Merkezlerinde  2018-2019 eğitim-öğretim yılında sadece 7'nci, 8'nci 11'nci ve 12'nci sınıf öğrencileri bulunduğu için, geçici eğitim merkezlerinin 2019-2020 eğitim-öğretim yılı sonunda kapanması planlanmaktadır.

78 BİN SURİYELİ ÖĞRENCİ DEVLET OKULLARINDA

 E-Okul ve Yabancı Öğrenci Bilgi İşletim Sistemi'ne (YOBİS) göre 78 bin 357 öğrenci devlet okullarında eğitim görüyor. Geçici Eğitim Merkezlerinde eğitim gören öğrenci sayısı ise 8 bin 797'ye indi. Devlet okullarında önceki yıl 7 bin, geçen yıl 29 bin olan öğrenci sayısı şimdi 78 binde. Yapılan çalışmalarla herhangi bir eğitim kurumuna kayıt olmayan çocuklar da eğitim hizmetine kavuşturuldu. Örneğin, atık kağıtları topladığı çuvalın içerisinde kitap okuduğu görüntülerle gündeme gelen Suriyeli 11 yaşındaki Halime Cuma Milli Eğitim Bakanımız Ziya Selçuk'un talimatıyla okula başlatılmıştır. Yeni program kapsamında bu yıl 7'nci, 8'inci, 11'inci ve 12'nci sınıflar dışında kalanlar devlet okullarında eğitim görüyor.

TÜRK MÜFREDATI GÖRECEKLER

Geçici eğitim merkezlerinde müfredat serbest ancak devlet okullarına geçen öğrenciler Türk öğrencilerle aynı müfredatı görecek. Suriyeli öğrencilerin, Türk okullarında eğitim görmeye başladıktan sonra Türkçe dil becerilerinde hızlı bir gelişme gözlemlenmiştir. Türk öğrencilerle ve akranlarıyla bir arada eğitim görmeleri Suriyeli öğrencilerin iletişimini, Türk kültürüne uyumunu ve dil becerilerinin hızlı bir şekilde gelişmesine katkı sağlamıştır.

SURİYELİ EĞİTİMCİLER NE OLACAK?

Bu yıl için İstanbul'da Suriyeli gönüllü öğretmen sayısı 1646, Türkçe, Arapça ve rehberlik branşlarında sözleşmeli olarak görev yapan öğretmen sayısı 170. Geçici Eğitim Merkezlerinde çalışan Suriyeli eğitimcilerden ihtiyaç fazlası olanları ilimizdeki imam hatip ortaokulları ve imam hatip liselerinde okuyan öğrencilerin Arapça konuşma becerilerinin arttırılmasına yönelik olarak bu okullarımızdaki kadrolu Arapça öğretmeninin denetimi ve gözetiminde görevlendirmeyi düşünüyoruz. Ayrıca İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri, Halk Eğitim Merkezleri, Rehberlik Araştırma Merkezleri ile Suriyeli öğrencilerin yoğun olduğu resmi okullarda veli ve öğrenci iş ve işlemlerine yönelik olarak idare ile veliler arasında iletişim sağlamaları, aile-öğrenci ve okul arasında koordine işlerini yapmak üzere okula devam etmeyen örgün öğrenim çağındaki öğrencilerin tespitinde görevlendirilmelerini planlıyoruz.

 

10-10-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş