Arama sonuçları

Tarım gençler için yeni bir kariyer olabilir mi?

Tarım gençler için yeni bir kariyer olabilir mi?

55 yıllık geçmişe sahip Anadolu Efes, kendini sadece bira şirketi olarak tanımlamıyor aynı zamanda bir tarım şirketi olarak da görüyor. Sürdürülebilir tarım odağında AR-GE ve inovasyon çalışmalarını yürüten şirketin bir hedefi de gençleri tarıma kazandırmak. Bu amaçla da “Sürdürülebilir Tarım ve Etki Girişimciliği” programını başlatıyor. Bu kapsamda Sürdürülebilirlik Akademisi iş birliğiyle hayata geçirilen ücretsiz ve online eğitim programı ile üniversite öğrencilerine ve Anadolu Efes’in paydaşı çiftçilerin ailelerine sürdürülebilir tarım konusunda bilgi, farkındalık ve yetkinlik kazandırılması hedefleniyor. 

Eğitim ve tarım gibi iki önemli konuyu bir araya getiren bir projeye imza atmaktan gurur duyduklarını ifade eden Anadolu Efes Türkiye Genel Müdürü Onur Altürk, projeyle ilgili şunları söyledi: 

GENÇLER İÇİN YENİ BİR KARİYER

“40 yılı aşkın süredir çiftçilerimizle kol kola çalışıyor, tarım alanında yaklaşık 10 bin kişiye geçim kaynağı sağlıyoruz. Tarımın devamlılığı dünya ve Türkiye için oldukça önemli.  Yapılan projeksiyonlar 2050 yılına kadar dünyada gıda talebine dayalı üretim artışının %65’e ulaşması, tarımsal üretimin de en az 2 katına çıkartılması gerektiğini gösteriyor. Öte yandan hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkelerde bir çiftçinin ortalama yaşının 60 olduğunu görüyoruz. Tarımda sürdürülebilirliğe ve gençlerin bu alandaki istihdamına artık her zamankinden daha çok ihtiyaç var. Tüm bunların ışığında gençleri tarıma yaklaştırmak, eğitime erişimlerini kolaylaştırmak için “Sürdürülebilir Tarım ve Etki Girişimciliği” ücretsiz online eğitim programını hazırladık. Türkiye’nin dört bir yanından üniversite öğrencilerimiz ve paydaşımız olan çiftçilerimizin aileleri bu eğitim sayesinde rejeneratif tarımdan gıda israfına, döngüsel ekonomiye ve sürdürülebilir yaşam pratiklerine kadar birçok konu hakkında bilgilerini geliştirebilir, farkındalıklarını artırabilir.”

GENÇLERE İHTİYAÇ VAR

 Anadolu Efes Grup Kurumsal İletişim ve İlişkiler Direktörü (CCAO) Selda Susal Saatçi şunları paylaştı: “OECD’nin Tarım Sektörü Raporu’na göre 2020’de dünya işgücünün %26,9’u; Avrupa işgücünün %29,6’sı; Türkiye’de ise %17,8’si tarım sektöründe istihdam ediliyor. İnceleme dönemleri itibarıyla tarımsal istihdamın tüm dünyada azalış trendinde olduğu görülüyor. 2022 yılında Türkiye’de bu oranın %15,8’e gerilediğine işaret ediliyor. Türkiye Bankalar Birliği’nin Tarım Sektörü Raporu’nda ise 2022 yılında 45 yaş altı tarımsal istihdamın %23 gerilediğine yer veriliyor. Bu noktada gençlerimizin sürdürülebilir tarım konusunda bilgi sahibi olmasının önemini vurguluyoruz. Yeni eğitim programımız ile bu farkındalığı sağlamayı amaçlıyoruz.”

Sürdürülebilirlik Akademisi Başkanı Semra Sevinç ise gezegenin ve canlılığın devamı için iklim krizi kaynaklı gıda krizi ile başa çıkabilmenin önemine işaret etti. Sevinç, Sürdürülebilir Tarım ve Etki Girişimciliği eğitim programının, akademisyenler ve uzman eğitmenlerce hazırlandığını belirterek, şu bilgileri verdi: “4 modülden oluşan programda dinleyicilerin sürdürülebilirlik, iklim krizi, gıda krizi, sürdürülebilir tarım yöntemleri ve önemi ile etki girişimciliği konularında bilgi elde etmesini amaçlıyoruz.”

30-01-2024


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş