Arama sonuçları

Teknik öğretmenler görmezden geliniyor

Teknik öğretmenler görmezden geliniyor

Teknik öğretmenler görmezden geliniyor. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Milli Eğitim Bakanlığına yönelttiği soru önergesinde, teknik öğretmenlerin atamalarındaki yetersizliğe dikkat çekti. Önergeye yanıt veren Bakan Ziya Selçuk, şunları dile getirdi: “Teknik öğretmenler halk eğitimi merkezlerinde usta öğretici olarak çalışmak için başvuru yapabilirler.”

TEKNİK ÖĞRETMENLER GÖRMEZDEN GELİNİYOR

Elektrik ve Elektronik Teknolojisi Alanı 926 okulumuzda 32.669 öğrenci ile Yenilebilir Enerji Teknolojileri Alan 56 okulumuzda 1482 öğrenci ile eğitim öğretime devam etmektedir.”

2020’DE 867 TEKNİK ÖĞRETMEN ATAMASI YAPILDI

Birgün'ün haberine göre Gürer’in konuyla ilgili başka bir soru önergesine yanıt veren Milli Eğitim Bakanı Selçuk, şöyle dedi: “2020 yılında 867 teknik öğretmenin ataması yapılmıştır. 2021 yılı öğretmen atama planlamaları devam etmekte olup, atamalar söz konusu planlama çerçevesinde yürütülmektedir.”

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer ise Bakan Selçuk’un üniversitelerin Teknik Eğitim Fakültelerinden mezun olan ve yıllardır atama bekleyen binerce teknik öğretmene, kadrosuz saat başı ücreti alan usta öğreticilik için başvuru yapmalarını tavsiye etmesinin düşündürücü olduğunu ifade etti.

Bakan Selçuk’un bu önergesinin ülkemizde öğretmenlik mesleğinin geldiği son durumun görülmesi açısından da önemli olduğuna işaret eden Gürer, şöyle dedi:

“Her yıl on binlerce mezun verilen çok sayıda bölümden 3’er, 5’e atama yapılıyor. Her yıl üniversitelerden işsizler ordusuna yeni mezunlar veriliyor. Mutlaka çözüm üretilmesi gereken bir tablodur.

10 YILDA SADECE YÜZDE 3’Ü

Bu anlamda Teknik ve Meslek Liseleri geçmişte çok önemliydi. Üretimin can damarı olan teknik ve meslek öğretmenlerinin 10 yıldır atama bekler duruma gelmesi, eğitiminde sorunlar yarattı. Son 10 yılda Teknik Eğitim Fakültelerinden mezun olan öğretmenlerin sadece yüzde 3’ü atanabilmiştir. 2021 yılında yapılacak öğretmen atamasında mesleki teknik alanına 5000 atama istemektedirler.”

ATANMIYORLAR

Son yapılan atamada birçok teknik eğitim fakültesinde yer alan bölüme 5 veya altında kontenjan verildi.

O bölümler şöyle:

  • Denizcilik/Gemi Yönetimi: 1
  • Denizcilik/Gemi Makineleri: 1
  • Gıda Teknolojisi:1
  • Giyim Üretim Teknolojisi: 1
  • Yapı Dekorasyon: 1
  • Yapı Tasarımı: 1
  • Ray Sistemleri Elektrik- Elektronik: 2
  • Ray Sistemleri Mekatronik: 1
  • Tasarım Teknolojileri: 4
  • Tesisat Teknolojisi ve İklimlendirme: 5

15-02-2021


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş