Arama sonuçları

Türk üniversitelere gelecek yabancılara 'FETÖ' sınavı

Türk üniversitelere gelecek yabancılara 'FETÖ' sınavı

Türk üniversitelere gelecek yabancılara 'FETÖ' sınavı yapılacak. YÖK, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından yurtdışında FETÖ okullarından mezunların Türk üniversitelerine girmelerini engellemek için 2011'de kaldırılan Yabancı Öğrenci Sınavı'nın (YÖS) bir benzerini getirecek. 

Oysa YÖS kaldırılıp, liseyi yurtdışında okuyan Türk uyruklu öğrencilere de yabancı öğrenciler gibi Türk üniversitelerine "sınavsız" doğrudan başvuru hakkı tanınması "Cemaat okulları öğrencilerine Türk üniversitelerinin kapısını açtı" diye çok eleştirilmişti. Çünkü yurtdışında liseyi bitiren tüm Türk uyruklu öğrenciler bazı üniversitelere sadece not ortalaması ile alındı. Birçok aile de o dönem çocuklarını üniversiteye girişte sınav stresi yaşamasın diye yurtdışında liseye gönderdi. 

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç'ın yabancı öğrenci ve Türk uyruklu öğrencilere sınav getirilmesiyle ilgili açıklamaları şöyle:  

2011'DE YÖS'Ü KALDIRMIŞTI: Saraç, 2010-2011 eğitim öğretim yılından itibaren yılda bir kez yapılan merkezi Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı'nın (YÖS) kaldırılarak, yabancı uyruklu ya da lisenin tamamını yurtdışında tamamlayan Türk uyruklu öğrencilerin üniversitelerce belirlenen sınav ya da kriterlere göre kayıt hakkı kazandığını hatırlattı. Saraç, bunun yabancı öğrenci sayısının artmasına katkı sağladığını belirtti. 

NOT BİLE KABULE YETTİ: Bu kapsamda, bazı üniversitelerin ilgili ülkelerde yapılan genel sınavları, bazı üniversitelerin ise ortaöğretim başarı puanını kriter olarak kabul ettiğini dile getiren Saraç, FETÖ'nün darbe girişiminin ardından YÖK olarak yabancı uyruklu öğrencilerin Türk yükseköğretim sistemine kabulüne ilişkin sistemi yeniden gözden geçirme ihtiyacı duyduklarını ifade etti. 

YURTDIŞINDA FETÖ BAĞLANTILI LİSELER: Yurtdışında FETÖ ve benzeri terör örgütleri ile iltisaklı liselerin bulunduğuna işaret eden Saraç, "Dolayısıyla bu okul mezunlarının rahat bir şekilde Türk üniversitelerine kayıt olma riskini göz önünde bulundurarak bazı yeni düzenlemelerin yapılması gündeme geldi" dedi. 

KALDIRILAN SINAV TEKRAR GÜNDEMDE: Saraç, tüm bu koşulları göz önünde bulundurarak Türkiye'deki yükseköğretim programları için yurt dışından kabul edilecek öğrencilere ilişkin yeni düzenleme hazırlığında olduklarını bildirdi.

BİRÇOK ÜLKEDE YAPILABİLİR: Saraç sınavla ilgili şöyle dedi: Önümüzdeki günlerde YÖK olarak, Üniversitelerarası Kurul Başkanlığına (ÜAK) yabancı uyruklu öğrencilerin rektörlüklerde oluşturulacak bir kurul tarafından yılda bir ya da iki kez belli standartta bir sınav yapılmasını gündeme getiriyoruz. Bu konuda üniversitelerimizin inisiyatif kullanmalarını, YÖK'ün sadece koordinatör görevi üstlenmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bu sınav Türkiye'de yapılabileceği gibi, pek çok ülkede de gerçekleştirilebilecek. Her üniversitenin bu sınavdaki puanları değerlendirerek öğrenci kabul edebilmesini öngörüyoruz. Bu yeni sınav ve kabul sistemi ile ülkemize nitelikli öğrencinin gelmesinin sağlanmasının yanı sıra, FETÖ ve diğer terör örgütleriyle iltisaklı olanların Türk üniversitelerinde öğrenim görmelerinin önüne geçilmesi de amaçlanıyor.

YABANCI UYRUKLU ÖĞRENCİLER: Saraç, FETÖ'nün darbe girişiminin ardından çıkarılan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan vakıf üniversitelerinde öğrenim görenler arasında, 122 ülkeden 3 bin 918'ünün yabancı uyruklu olduğunu bildirdi. araç, bu öğrencilerle ilgili titiz bir çalışma yapılarak herhangi bir terör örgütü ile iltisakıbulunmayanların öğrenimlerini sürdürmeleri görüşünde olduklarını da dile getirdi.

13 BİNDEN FAZLA TÜRK UYRUKLU: Saraç, son verilere göre Türkiye'deki yabancı uyruklu üniversite öğrenci sayısının birçok farklı ülkeden 100 bine yakın olduğunu ifade ederek, bunlardan 13 bin 121'inin lise öğrenimini yurt dışında tamamlayan Türk uyruklu öğrencilerden oluştuğunu belirtti. Saraç, "ÜAK'a götüreceğimiz öneri ile getirilecek sınav sistemi ile yabancı uyruklular dışında yurt dışında öğrenim gören Türk uyruklu öğrencilere ilişkin de terör örgütleri bağlamında bir önlem alınmış olacak." dedi. 

ÖĞRENCİ GİBİ GELİYOR AMA: Ayrıca bazı yabancı uyrukluların öğretim amacı dışında Türkiye'de ticaret yapmak ya da oturum izni almak maksadıyla üniversite eğitiminikullandıkları yönünde şikayetlerin de YÖK'e ulaştığını bildiren Saraç, şöyle dedi: "Öncelikle, Türk yükseköğretim kurumlarında yabancı uyruklu öğrenci sayısını artırmamız gerekiyor. Fakat yabancı uyrukluların farklı amaçlarla değil, öncelikli amaç olarak yükseköğrenim görmek için Türkiye'ye gelmesi gerekiyor. Bunun özellikle yakın zamanda başlatmış olduğumuz kalite odaklı süreçlerimize de katkı da bulunmasını bekliyoruz." 

İNTERNET ÜZERİNDEN ÖNKAYIT SİSTEMİ GELİYOR

YÖK Başkanı Prof. Dr. Saraç, ayrıca Türkiye'deki yabancı öğrenci sayısının artırılması için, potansiyel öğrencilere yönelik iki yabancı dilde bütün üniversiteleri tanıtan, Türkiye'deki öğrenci kabul ve yaşam şartlarını anlatan bir web sitesi oluşturulacağını da kaydetti. Bu web sitesi ile tanıtımın yanı sıra, öğrencilerin üniversitelere ön kayıt ya da geçici kayıtlarının da internet üzerinden yapılabilmesinin hedeflendiğini ifade eden Saraç, yabancı öğrencilerin yanı sıra, nitelikli yabancı öğretim elemanlarının da ülkeye gelişinin teşviğine yönelik çalışmaları başlattıklarını da sözlerine ekledi.

Bu blog AA abonesidir

 

27-10-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş