Arama sonuçları

Üniversitelerde tercihler ne zaman başlıyor?

Üniversitelerde tercihler ne zaman başlıyor?

Bu yıl üniversite tercihleri de kayıtları da geçmiş yıllara göre erken tarihe alındı. Yerleştirme puanlarının açıklanmasının ardından temmuz ayında yükseköğretim kurumları için tercih işlemleri de başlayacak.

Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) yerleştirme sonuçlarıyla birlikte Yükseköğretime Geçiş Sınavı’nın  (YGS) yerleştirme puanları da açıklanacak. Ardından da gençler 6-16 Temmuz tarihleri arasında tercihlerini yapacak. Bu dönem ile tercihleriyle de çakışmış olacak.

ÜNİVERSİTE KAYITLARI 3-7 AОUSTOS

Üniversite kayıtları ise 3-7 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilecek. İsteyenler ise geçen yıl pilot uygulama olarak 32 üniversitede başlayan ve bu yıl tüm üniversitelere yayılan online kayıt yapabilecek. Online kayıtlar ise 28 Temmuz-5 Ağustos tarihleri arasında olacak.

DEVLET ÜNİVERSİTELERİNİN TÜMÜNDE E-KAYIT

YÖK’ün aldığı karara göre bu yıl isteğe bağlı olarak devlet üniversitelerine yerleşen öğrenciler e-kayıt (elektronik kayıt) yapabilecek. Devlete ait üniversitelere yerleşen öğrenciler https://www.turkiye.gov.tr  internet sitesi üzerinden e-kayıt yaptırabilecek. Buna, özel yetenek programları ile yükseköğretim kurumlarınca elektronik kaydı uygun görülmeyen (sağlık raporu, heyet raporu gerektirdiğinden) bazı programlar dahil edilmeyecek.

E-KAYIT NASIL YAPILACAK?

e-kayıt yaptırmak isteyenler YÖK’ün internet sitesinde ‘e-hizmetler’ bölümü altında “Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı” başlığıyla açılacak “üniversite e-kayıt” seçeneğini tıklayarak, işlemini gerçekleştirebilecek. İşlemini tamamlayan öğrenciler, kayıt olduklarını gösteren barkotlu çıktı alabilecek.

ZORUNLU DEОİL, İSTEОE BAОLI

e-kayıt, öğrencilerin isteğine bağlı olacak. Uygulamayla, devlete ait yükseköğretim kurumlarına yerleşen öğrenciler elektronik kayıtlarını gerçekleştirebilecekleri gibi üniversitelerine giderek de şahsen kaydolabilecek. Elektronik sistemi tercih eden öğrencilerin yerleştikleri kurumlara giderek, kayıt yaptırmaları gerekmeyecek. Sadece ders kayıtlarını yaptırıp, eğitimlerine başlayacaklar.

VAKIF ÜNİVERSİTELERİNDE YOK

Vakıf üniversitelerinde kesin kayıt işlemi eğitim ücretinin ödenmesinden sonra gerçekleştirilecek. Vakıf üniversitelerinde bu yıl e-kayıt uygulaması olmayacak. Ancak önümüzdeki yıl vakıf üniversitelerinde de kayıtlar elektronik olarak yapılacak. 

Fotoğraf: ޞişli Terakki Lisesi

11-07-2015


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş