Arama sonuçları

'Üniversiteli işsizler'in artışı danışma kurullarıyla önlenecek

'Üniversiteli işsizler'in artışı danışma kurullarıyla önlenecek

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, üniversiteli işsizlere ilişkin, "Türkiye'de üniversite mezunu işsizlerin sayısındaki artışın önüne geçmek amacıyla yönetmelikleri yayımlanan iki kurulda, bakanlıklar, diğer kurumlar ve iş dünyası ile birlikte hareket edeceğiz" dedi.Prof. Dr. Saraç, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren "Yükseköğretim Eğitim Programları Danışma Kurulu" ile "Meslek Yüksekokulları Koordinasyon Kurulu"na ilişkin yönetmelikler kapsamında yapılacak çalışmalarla ilgili açıklamalarda bulundu. İşte Saraç’ın açıklamaları: 

YÖK’ÜN BAZI YETKİLERİ DEVREDİLECEK

Üretim Reform Paketi'nde yükseköğretimle ilgili pek çok düzenlemeye yer verildi. Üniversiteler her düzeyde daha rekabetçi bir ortama yöneltilecek, kaliteyi yükseköğretimdeki büyümenin merkezine oturtacak. Söz konusu maddelerle YÖK'ün bazı yetkileri devredilecek veya paylaşılacak, böylece YÖK'ün kararları dış paydaşlara da açık, daha paylaşımcı bir şekilde alınması sağlanacak. 

ÜNİVERSİTELERLE İLGİLİ PLANLAMALARI BU İHTİYACA GÖRE YAPACAĞIZ

Dünya Ekonomik Forumu'nun 2017-2018 raporuna göre, Türkiye, yükseköğretime erişim oranında 137 ülke arasında ikinci sırada. Yükseköğretime erişimde sorun bulunmuyor. Önümüzdeki dönemde Türkiye'nin önemli sorunlarından birisi üniversiteli işsizler olabilir. 

Üniversiteli işsizler ile ülkenin ihtiyaç duyduğu alanlardaki iş gücü yetersizliği, ülkenin yakın dönemde önündeki en önemli çözümlenmesi gereken öncelikli konular arasında yer alacak. Mezun-istihdam ilişkisi, ülkenin küresel rekabeti açısından büyük önem taşıyor. Bu kapsamda, Türkiye'de üniversite mezunu işsizlerin sayısındaki artışın önüne geçmek amacıyla yönetmelikleri yayımlanan Yükseköğretim Eğitim Programları Danışma Kurulu ile Meslek Yüksekokulları Koordinasyon Kurulu'nda, bakanlıklar, diğer kurumlar ve TOBB aracılığıyla da iş dünyası ile birlikte hareket edeceğiz. Böylece ülkenin ihtiyaç duyduğu nitelikli iş gücünü ortaya çıkararak üniversitelerimizle ilgili planlamaları da bu ihtiyaca göre yapacağız.

PLANLAMADA DİĞER PAYDAŞLARIN DA GÖRÜŞÜ ALINACAK

Üniversite kontenjanlarının ve yeni açılacak yükseköğretim programlarının belirlenmesi konusu, YÖK'ün tek başına yüklenebileceği sorumluluk değil. Bu kurullar ile YÖK'ün kontenjan planlaması, diğer paydaşların da görüşü alınarak daha rasyonel ve katılımcı bir şekilde yapılabilecek.

Yakın dönemde ülkenin kalkınması sadece üniversite mezunlarının sayısının artırılmasıyla çözümlenemeyecek. Beceriye dayalı öğretim ülkenin kalkınmasında önem taşıyor.

Yükseköğretim programlarında kontenjan planlamasından, istihdam odaklı politikaların oluşturulmasına kadar çeşitli alanlarda çalışmalar yapacak iki kurul, YÖK yetkilerinin paylaşımı sürecinin de bir parçası. Yeni YÖK olarak bundan sonra da yetki devri ve paylaşımı sürecini devam ettireceğiz.

08-12-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş