Arama sonuçları

Üniversiteliler dikkat: KYK yurt başvuruları başladı

Üniversiteliler dikkat: KYK yurt başvuruları başladı

Üniversiteliler dikkat: KYK yurt başvuruları başladı. Bir yandan üniversitelere kayıtlar sürerken bir yandan da öğrenciler için yurt arayışları devam ediyor. Üniversitelilerin barınma sorunlarını çözmenin bir yolu da Gençlik ve Spor Bakanlığı Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’na (KYK) bağlı yurtlarda kalmak. KYK yurt başvuruları 20 Ağustos gece yarısı sona erecek. Başvurular e-devlet üzerinden yapılacak.

ÜNİVERSİTELİLER DİKKAT:  KYK YURT BAŞVURULARI BAŞLADI

KYK yurt başvuruları e-devlet üzerinden yapılacak. 2017-2018 öğretim yılında ilk kez herhangi bir yükseköğretim programına kayıt yaptıran hazırlık ve birinci sınıf öğrencileri, herhangi bir yükseköğretim kurumunda eğitimine devam eden ara sınıf öğrencileri ile KKTC’de eğitim gören öğrenciler KYK yurt başvurusu yapacak.

ARA SINIF ÖĞRENCİLERİ DE BAŞVURU YAPACAK

KYK bünyesindeki yurtlarda kalmak için ara sınıf öğrencileri de başvurabilecek. 30 Haziran’dan önce herhangi bir yükseköğrenim programına kayıt yaptıran ön lisans, lisans, yüksek lisans, doktora öğrencileri de ara sınıf olarak olarak KYK yurt başvuru işlemlerini yapabilecek.

11 FARKLI KURUM BAŞVURULARI ARAŞTIRACAK

Yurt başvurusunda bulunan öğrencilerin beyanlarının doğruluğu, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumunca 11 farklı kamu kurum ve kuruluşlarınca araştırılacak. Başvuru sonuçları KYK’nın kurumsal internet sitesi yurtkur.gsb.gov.tr üzerinden duyurulacak. 

E DEVLET ÜZERİNDEN BAŞVURU YAPILACAK

KYK yurt başvuruları, “e-devlet”te yer alan öğrenim bilgilerine göre alınacağı için öğrencilerin “e-devlet”teki bilgilerinin doğru ve eksiksiz olması önem taşıyor. Öğrencilerin başvuru sırasında herhangi bir sorun yaşamaması için öncelikle “e-devlet”e girerek okul ve bölüm bilgilerini kontrol etmeleri, bilgilerinde hata olan öğrencilerin, üniversitenin öğrenci işleriyle görüşmeleri gerekiyor.

KİMLERİN BAŞVURULARI GEÇERSİZ SAYILACAK?

Bilgilerinde yanlışlık olmayan öğrenciler ise başvurularını doğrudan gerçekleştirebilecek. Hatalı ya da eksik öğrenim bilgisiyle yurt başvurusu yapan öğrencilerin başvuruları geçersiz sayılacak. Başvurular “e-devlet” üzerinden alınacağı için, “e-devlet” şifresi olmayan öğrencilerin kimliğiyle birlikte PTT şubelerine giderek mutlaka “e-devlet” şifresi almaları veya diğer “e-devlet” giriş yöntemlerine sahip olmaları gerekiyor.

 

14-08-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş