Arama sonuçları

YKS kuralı neden değişti? YÖK işte bu tablodan korktu

YKS kuralı neden değişti? YÖK işte bu tablodan korktu

YKS kuralı neden değişti? YÖK, işte bu tablodan korktu. Üniversite sınavlarına yaklaşık 25 gün kala YÖK sınava girecek 2.3 milyon öğrenciyi ilgilendiren çok önemli bir değişiklik yaptı ve sınavın kuralını değiştirdi.

0.5 ham puan kuralı ya da yarım net kuralı olarak bilinen bu kural değişikliğinin nedenini Gazete Habertürk yazarı Pervin Kaplan bugünkü köşesinde “YÖK’ü işte bu tablo korkuttu” başlıklı yazısında anlattı.

YKS KURALI NEDEN DEĞİŞTİ? YÖK İŞTE BU TABLO’DAN KORKTU

Kaplan’ın yazısı şöyle:

YÖK, 25 gün kala üniversite sınavında yeni bir değişiklik daha yaptı. Bu değişiklik Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda (YKS) uygulanacak 0.5 ham puan kuralıyla ilgili. Aylardır tartışılan bu kural neydi?

YKS’nin ilk oturumu Temel Yeterlilik Testi’nde (TYT) 40’ar soruluk Türkçe ve Matematik testlerinden 0.5 ham puan yani yarımşar net çıkaramayanların puanları hesaplanmayacaktı. Bu aday AYT’ye girse ve tüm soruları doğru yapsa bile TYT’de bu kuralı yerine getirmediği için TYT puanları gibi AYT puanları da hesaplanmayacaktı.

KURAL AYT İÇİN DE GEÇERLİ

Aynı kural adayların lisans programlarını tercih edebilmek için girmeleri gereken Alan Yeterlilik Testi (AYT) için de geçerliydi. Bu sınavda da adayların puanlarının hesaplanabilmesi için çözmek zorunda oldukları iki testin her birinden yarımşar net çıkarmaları gerekiyordu.

İşte bu kural değişti.

PUANLAR NASIL HESAPLANACAK?

İki testten 0.5 ham puan çıkarma zorunluluğu tek teste indirildi. Yani adaylar artık sadece Türkçe’den yarım net çıkardıklarında da puanları hesaplanacak. Bu da sözelcileri çok rahatlatan bir karar oldu.

NEDEN KURAL DEĞİŞİKLİĞİ YAPTI?

Peki YÖK sınava sayılı günler kala neden böyle bir karar aldı?

Bunun yanıtı “sınavdan sonra ortaya çıkacak ürküten tablo”.

Bu köşede 0.5 ham puan kuralının her iki test için zorunlu olması durumunda yüz binlerce adayın puanının hesaplanmayacağını, barajı aşan öğrenci sayısının düşeceğini ve “sıfırcı” tablosu çıkacağını yazdık.

MSÜ SINAVI SONUÇLARI NE GÖSTERDİ?

Bu sonuca ise ÖSYM tarafından raporlanan YKS’nin provası olarak nitelendirdiğimiz Harp Okulları ve Astsubay Meslek Yüksekokulları’na öğrenci seçmek için Milli Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı’nın (MSÜ) sonuçlarını yorumlayarak varmıştık. Çünkü bu sınav YKS’nin ilk oturumu TYT’nin kopyasıydı. Sınava giren yaklaşık 300 bin adaya 40’ar Türkçe ve Temel Matematik ile 20’şer Sosyal ve Fen Bilimleri soruları yöneltildi. Sorular da süre de TYT’nin aynısıydı. Bu sınavda tıpkı TYT’de olacağı gibi Türkçe ve Temel Matematik testlerinden en az 0.5 ham puan kuralı uygulandı.

SINAVIN SONUÇLARI NE OLDU?

Sonuç:

50 binden fazlasının puanı Matematik ve Türkçe’den yarımşar net çıkaramadıkları için hesaplanmadı. Yaklaşık 16 bini 150 puan barajının altında kaldı. 4 yanlış bir doğruyu götürünce Fen’de 36 bin, Matematik’te 28 bin, Sosyal’de 17 bin, Türkçe’de 6 bin aday eksi puan aldı. Test ortalamaları Türkçe’de 15.10, Matematik’te 8.17, Sosyal Bilimler’de 4.85, Fen’de 3.01 oldu.

400 BİN ADAYIN PUANI HESAPLANMAZ

İşte bu sonuçlardan yola çıkarak, şu yorumu yaptık:

“0.5 ham puan kuralı ve/ veya olarak değiştirilmezse yani bu kural sadece tek bir test için geçerli olmazsa TYT’de puanı hesaplanmayan aday sayısı 400 bine yaklaşır. 150 puan barajını aşamayanların sayısı da 120 bini bulur. Bunun anlamı da özellikle önlisans programlarında boş kontenjan demektir. Umarız ÖSYM, bu raporu YÖK’e ulaştırır ve 0.5 kuralı bir kez daha değerlendirilir.”

İşte 0.5 ham puan kuralında değişiklik yapan YÖK’ün bu tabloyu gördüğü anlaşılıyor.

06-06-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş