Arama sonuçları

YÖK Başkanı 'akademik yılı' kürek çekerek açtı

YÖK Başkanı 'akademik yılı' kürek çekerek açtı

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, "Bugün biraz da 2022-2023 akademik yılını kürek çekerek açmış olduk. Hayırlı olsun" dedi. Özvar, Eymir Gölü'ndeki kayıkhanede, Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Kürek Takımı ile bir araya geldi. Takım antrenörü Baha Er ile kayığa binip kürek çeken Özvar, daha sonra gazetecilere açıklamalarda bulundu.

KÜREK ÇEKEREK AÇMIŞ OLDUK

Özvar, yoğun mesaisinden fırsat buldukça spor yaptığını söyledi. Kürek sporunu yeni öğrenmeye başladığını belirten Özvar, kürek dışında tenisi sevdiğini, lise ve üniversite yıllarında futbol oynadığını ifade etti.

Özvar, şöyle dedi: "Aslında bugün biraz da 2022-2023 akademik yılını kürek çekerek açmış olduk. Hayırlı olsun diyoruz. Bu açıdan Türkiye'deki bütün üniversitelere mesajım şu olurdu, açılışı bazen sporla yapmak güzel bir başlangıç olabilir. Üniversite öğrencilerimizin sporla iştigal etmesi, kültür sanat faaliyetlerinde bulunması, onların akademik performansını çok etkileyecektir. Bu bakımdan bütün öğrencilerimizi spor yapmaya davet ediyorum. Mutlaka bir spor dalıyla ilgilenmek onların üretkenliklerini artıracaktır."

Düzenli spor yapamadığını ancak haftada 1 ya da 2 gün spora vakit ayırmaya çalıştığını anlatan Özvar, spor yaptıkça insanın kendisini mutlu hissettiğini, zihninin açık olduğunu ve çevresindeki gelişmelere daha olumlu bakabildiğini dile getirdi.

Özvar, çevresindeki herkesi spor yapmaya teşvik ettiğini belirterek, sporun aynı zamanda bir iletişim aracı olduğuna dikkat çekti.

"ÜNİVERSİTE KAYITLARIMIZ BELKİ CUMHURİYET TARİHİNİN EN YÜKSEK SEVİYELERİNDE"

Üniversiteye giriş sınavlarına ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Özvar, şu ifadeleri kullandı:

"2022-2023 akademik yılında, geçen seneye nispetle daha fazla sayıda öğrencimiz kontenjanlardan istifade etme şansı buldu. Kayıtlarımız geçen yıllarla mukayese edildiği takdirde belki Cumhuriyet tarihinin en yüksek seviyelerine ulaşmış vaziyette. Devletimizin açtığı yaklaşık 1 milyon kontenjan var. Bu kontenjanların yüzde 99'u dolmuş oldu. Buna mukabil başarı sıralaması da yükseldi. Başarı barajıyla girilen tıp, mühendislik, diş hekimliği,eğitim ve hukuk gibi programlarda puanlar yükseldi. Başarı sıralaması istemeyen programlarda da başarı puanlarının, sıralamalarının yukarıya doğru çıktığını söyleyebiliriz."

Sınavlara ilişkin geçen sene aldıkları kararın bazı endişelere neden olduğuna değinen Özvar, şöyle dedi: "Bizim yaptığımız etki analizi ve simülasyon çalışmalarında başarı sıralamasının yukarıya doğru çıkacağını öngörmüştük. Gerçekten de tahmin ettiğimiz gibi çıktı. Bugün itibarıyla daha fazla kontenjan dolmasına rağmen başarı sıralamaları şu anda yukarıda. Hatta açık öğretim programlarında dahi puanlar yükselmiş vaziyette."

"SINAVLARLA İLGİLİ YAPTIĞIMIZ DÜZENLEMELERİ MUHAFAZA EDECEĞİZ"

Özvar, rekabetin önünü açtıklarına ve böylece başarı sıralamasının yukarıya taşındığına işaret ederek, şunları söyledi: "Bu sınav şeklinin, başarıyı daha çok artırdığını, rekabeti yükselttiğini, sıralamaları da en üst düzeye taşıdığını gördük. Sınavlarla ilgili yaptığımız düzenlemeleri muhafaza edeceğiz. Rekabeti daha fazla artırmak, daha fazla öğrenci adayımızın üniversitelere ulaşımını kolaylaştırmak istiyoruz. Derdimiz, daha fazla sayıda puanı yeten, başarıyı elde eden adaylarımızın üniversiteye erişimini kolaylaştırmak. Dünya genelindeki üniversiteye giriş modeli bu. Erişmek isteyen öğrencilerin önünü açıp rekabeti artırdığınız zaman orada kalite, başarı gelir. Üniversitelerimiz içerici, ihata edici olmak durumundadır. YÖK olarak temel hedefimiz de budur. Yükseköğretim kurumları, çalışmak isteyen ve başaran bütün öğrencilere kapılarını açmak ve onu kuşatmak, içermek durumundadır, dışlamak değil. Temel gayemiz bu olacak.

YENİ DEĞİŞİKLİKLER GELECEK

Özvar, gelecek günlerde üniversitelerle alakalı yeni tasarılar ve kararların gündeme geleceğine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Üniversitelerimizin akademik üretkenliğini teşvik edecek yeni tedbirler ve politikalar geliyor. Üniversiteler arasında rekabete ve üniversitelerin kendi içinde farklılaşmasına, uzmanlaşmasına fevkalade önem ve ehemmiyet veriyoruz. Bu vesileyle, önümüzdeki dönemde Türkiye'de 208 üniversitenin kendi içinde daha fazla farklılaşabileceği, nispi rekabet elde ettiği alanlarda bu üniversitelerimizi daha güçlü kılmak üzere bazı idari, hukuki ve mali kolaylıklar gelecek."

Antrenör Bahar Er, günün anısına Özvar'a minyatür kayık küreği hediye etti.

Etkinlikte, Özvar'a, ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Verşan Kök de eşlik etti.

30-09-2022


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş