Arama sonuçları

YÖK'ten Şehir Üniversitesi kararı: Faaliyet izni geçici olarak durduruldu, idaresi Marmara Üniversitesi'ne verildi

YÖK'ten Şehir Üniversitesi kararı: Faaliyet izni geçici olarak durduruldu, idaresi Marmara Üniversitesi'ne verildi

YÖK'ten Şehir Üniversitesi kararı: Faaliyet izni geçici olarak durduruldu, idaresi Marmara Üniversitesi'ne verildi. YÖK'ten yapılan açıklamaya göre, Şehir Üniversitesi'nin idaresinin Marmara Üniversitesi'ne devredilmesi kararı verildi. YÖK tarafından yapılan açıklama ise şu şekilde:

Üniversitenin mevcut mali durumunun eğitim öğretim faaliyetini sürdürülemeyecek hale getirdiği; öğrencilerin, akademik ve idari personelin mağduriyetini büyüteceği ve eğitim-öğretim faaliyetlerinin aksamasının artık kaçınılmaz hale geldiği anlaşıldığından Vakıf Yükseköğretim Kurumları Yönetmeliğinin 25/d-3 maddesi uyarınca İstanbul Şehir Üniversitesi’nin “Faaliyet İzninin Geçici Olarak Durdurulması”na ve idaresinin garantör üniversite olan Marmara Üniversitesine devrine karar verilmiştir.

DAHA ÖNCE HACİZ GELMİŞTİ

Halkbank’a 417 milyon liralık borcuyla siyaset gündemine de giren İstanbul Şehir Üniversitesi’nde geçtiğimiz günlerde haciz işlemi uygulanmıştı. Üniversiteye promosyon ürünü satan Gimel Hediyelik Eşya ve Büro Gereçleri Paz. Şirketi, 37 bin 525 liralık alacağı için icra takibi başlattı.

İstanbul 2. İcra Müdürlüğü’nün kararı sonrası üniversite merkezinin olduğu Kartal’daki merkez binada yapılan haciz işleminde binada bulunan para sayma makinesi, üç dizüstü bilgisayar, bir adet yazıcı ile kasadaki 6 bin 390 lira haczedildi.

Haciz kararı verilen eşyalar, yeddi emin olarak üniversitenin Mali İşler Direktörü Eyüp Yılmaz’a teslim edildi. 

Üniversitenin merkez binasında yapılan haciz işleminin yanı sıra, Kartal ve Tuzla’da bulunan 16 parsel araziye de, Gimel Hediyelik Eşya adına şerh kondu.

HALKBANK'TAN İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ AÇIKLAMASI GELMİŞTİ

Açıklamada, bu iddialara karşı müşterilerin, yatırımcıların ve kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacıyla konunun açıklanmasına gerek duyulduğu ifade edildi. Açıklamada, İstanbul Şehir Üniversitesi'nin, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nca (ÖİB) kendisine sadece eğitim ve öğretim hizmetlerinde kullanılması amacıyla devredilmiş olan ve Kartal-Dragos'ta toplam 8 parselden oluşan arazisi üzerine kampüs inşası için 2016'da Halkbank'tan yatırım kredisi talebinde bulunduğu hatırlatıldı.

Açıklamada, üniversite tarafından öngörülen öğrenci sayısı, ciro, bağış ve diğer gelirler ile özellikle üniversitenin kurulacağı arazinin teminat olarak verilecek olması hususları birlikte değerlendirilerek yatırım kredisinin kullandırıldığı bildirildi.

19-12-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş