Arama sonuçları

2020 LGS: Sınavda konuları bilmek yetmeyecek

2020 LGS: Sınavda konuları bilmek yetmeyecek

2020 LGS: Sınavda konuları bilmek yetmeyecek. Tüm Özel Eğitim Kurumları Derneği (ÖZ-KUR-DER) Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Çevik, 7 Haziran 2020'de yapılacak Liselere Geçiş Sistemi (LGS) sınavına girecek 1,6 milyon öğrenciye zamanı doğru kullanabilmeleri ve başarıyı yakalayabilmeleri için önerilerde bulundu. 

 

2020 Liseye Geçiş Sınavı (LGS) sınavı 7 Haziran’da yapılacak. 2019 yılında 8. sınıfı tamamlayan 1 milyon 210 bin 112 öğrenciden 1 milyon 74 bin 13'ü sınava girdi. Bu yıl ise 4+4+4  eğitim sistemi nedeniyle 66 aylıkların okula başlaması yüzünden 1.8 milyon öğrenci 8’nci sınıfta okuyor. Bu öğrencilerin yaklaşık 1.6 milyonunun sınava girmesi bekleniyor.

 

Çevik sınava girecek öğrenci ile onların ailelerine şu önerilerde bulundu.

"LGS'de soruyu doğru anlamak çok önemli, bazı sorularda soruyu anlamak, cevabı bulmaktan daha zor. Bir konuyu bilmek yetmiyor, o bilgiyi doğru yorumlayabilme ve günlük hayata aktarabilme becerisi gerekiyor. Öğrencilerin okuduğu parçaları analiz ve sentez edebilme becerisine sahip olması şart. Bunun için öğrenciler kendilerine hedef koymalı, her gün kitap okumalı, düzenli olarak ders çalışmalı, günlük tekrar yapmalı, konuları yüzeysel değil, derinlemesine öğrenmeli, kendi kendine çabalayarak öğrenmenin hazzını yakalayabilmeli, farklı kaynaklardan test çözmeli, anlaşılmayan konu ya da soruları öğretmene sormalı, konuyu iyi anlamadan sadece ezber yapmamalı."

KONULAR SIK TEKRAR EDİLMELİ

Çevik, konu çalışırken değişik yöntemlerin kullanılması gerektiğini belirterek, konuların unutulmaması için sık sık tekrar edilmesinin öneminden bahsetti. "Öğrencilerimiz sınava değil, öğrenmeye odaklanmalılar" diyen Çevik, iyi öğrenmeleri halinde zaten sınavda başarılı olacaklarını, sadece sınava odaklanıldığında stres ve kaygı nedeniyle iyi öğrenilemeyeceğini söyledi.

ÖĞRENCİLER DAHA İYİ OLMAYA ÇALIŞMALI

Çevik, öğrencilerin başkasıyla değil kendisiyle yarışması gerektiğinin altını çizerek, şu uyarılarda bulundu:

"Hep daha iyi olmaya çalışmalılar. Eksiklerinizi tespit edip ona göre çalışmak verimi artıracaktır. Başarılı olamadığınızda çözümü sadece çalışma sürenizi artırmakta aramayın. Önce nedenleri tespit edin, dikkatini vermeme, sınav kaygısı, kitap okumama, zaman yönetimi, az çalışma, yanlış çalışma alışkanlıkları vb. teşhisi doğru yaparsanız tedavi de başarılı olacaktır.''

AİLE İLE BİR TAKIM OLMAK

Çevik, sınava hazırlığın bir takım oyunu olduğunu, ailenin de bu takımın önemli bir parçası olma özelliği taşıdığını belirterek, aile içi iletişimin, moral ve motivasyonun öğrenciyi etkilediğini bildirdi.

Aile içindeki iletişimde yaşanan olumsuzlukların öğrencilerin gerginliğini artırdığını ve onları karamsarlığa ittiğini dile getiren Çevik, "Hazırlık döneminde ailenin öğrenciye destek olması önemlidir'' ifadelerini kullandı.

Çevik, sınava hazırlık döneminde ailelerin öğrenciyi anlayarak yanında olduğunu hissettirmesi ve olumlu diyaloglarla aile bağının daha da güçlendirilmesi gerektiğinin altını çizdi.

"Aile, başarısızlıkları görmek yerine başarılanlara odaklanmalı, öğrenciye inandığını göstererek onun motivasyonunu artırmalı." diyen Çevik, sınava girecek çocuğun başka öğrencilerle kıyaslanmaması gerektiğini söyledi.

ÖĞRENCİNİN KAYGILANDIRILMAMASI LAZIM

Çevik, her bireyin yeteneğinin ve kapasitesinin farklı olduğunu belirterek, şu ifadeleri kullandı:

"Öğrencinin her alanda başarı göstermesini beklemek ve onun yapabilecekleri ile sizin beklentilerinizin arasında uçurum olması onu olumsuz yönde etkileyecektir. Bunun yerine onu daha iyi tanımaya ve yeteneklerini görmeye çalışmalısınız. Her zaman ders olmaz, sosyal aktivite ile çocuğunuzun hayattan keyif almasına yardımcı olmalısınız. Yeterli düzeyde kaygı motivasyon arttırıcı etki verir. Olumsuz yüksek kaygı ise yıkıcıdır. Ve bu kaygı bulaşıcıdır. Bu nedenle aile kaygısını kontrol altına alarak çocuğun kaygısının yeterli düzeye gelmesine yardımcı olabilir. En önemlisi sınavın sadece bilgiyi ölçtüğünü, sonuç ne olursa olsun her zaman onun yanında olduğunuzu söylemeli ve bunu hissettirmelisiniz."

 

02-12-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş