Arama sonuçları

50 bine yakın norm fazlası öğretmen var

50 bine yakın norm fazlası öğretmen var

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, "Yaklaşık 50 bine yakın norm fazlası öğretmenimiz var. Öğretmenlerimizi etkin olarak kullanamadığımızdan dolayı bu sayı. Bir şekilde aile bütünlüğünü sağlamak için öğretmenlerin yer değiştirmesini sağlıyoruz" dedi. Milli Eğitim Bakanı Yılmaz, Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile Milli Eğitim Bakanlığından (MEB) ihraç edilen ve iade edilen personel sayısı, öğretmen rotasyonu ve öğretmen ihtiyacına ilişkin açıklamalarda bulundu. İşte Yılmaz'ın açıklamaları: 

BİR ÖĞRETMEN 7 BÖLGEDE DE ÇALIŞSIN İSTİYORUZ: Öğretmenlerin Türkiye'nin her bölgesinde çalışması ve bir okula sabit kalmamaları gerekiyor. Milli Eğitim Temel Kanunu'nda 'öğretmenlerin Türkiye'nin her bölgesinde çalışması esastır' diyor. Her bölgesinde çalışırsa zaten 7 bölge varsa, çalışma hayatı boyunca 7 bölgenin her birinde 6 yıl çalışacak. Peki şimdi öyle mi? Yok. 24 yıl aynı proje okulunda öğretmenlik yapmış bir kimseyi aldık yine İstanbul'da bir başka okula verdik. Kamuoyundaki yansıması 'öğretmenler sürgün ediliyor' oldu.

ROTASYON GEREKLİ AMA DÜŞÜNMÜYORUZ: Öğretmen rotasyonu uygulaması gerekli ama rotasyonu bakanlık olarak şu an itibarıyla düşünmüyoruz. Rotasyon bir ihtiyaç ve öğretmenlerin verimliliğinin artması bakımından önemli bir husus. Rotasyonun yapılması gerekli, ancak şu anda yapmayı düşünmüyoruz. Öğretmenlerimizi rahatsız etmemek için mevcut kurmuş olduğumuz sistemi bozmadanbir orta yol bulacağız diye düşünüyorum.

NET İHTİYACIMIZ 98 BİN: Öğretmen ihtiyacımız var. 43 bin ücretli öğretmen görev yapıyor. Bu öğretmenler sistemden alındığında 50 bin öğretmen açığı oluştu. İkili eğitimin ortadan kaldırılması ve okul öncesi eğitimin zorunlu eğitim kapsamına alınmasıyla ilave öğretmen ihtiyacı doğacak. Bakanlığın öğretmen ihtiyacı 100 binin altında bulunuyor. 832 bin öğretmenimiz var. Net ihtiyacımız 98 bin.

YAKLAŞIK 50 BİNE YAKIN NORM FAZLASI ÖĞRETMENİMİZ VAR: Yaklaşık 50 bine yakın norm fazlası öğretmenimiz var. Öğretmenlerimizi etkin olarak kullanamadığımızdan dolayı bu sayı. Bir şekilde aile bütünlüğünü sağlamak için öğretmenlerin yer değiştirmesini sağlıyoruz. Ankara'da yaklaşık 5 bine yakın fazla öğretmen var. Tunceli'de öğretmen fazlası var. Bazı yerlerde öğretmen fazlası, bazı illerde de öğretmen açığı var. Dolayısıyla optimum noktayı bulmak için çalışıyoruz.

BİR ÖĞRETMEN GİTTİĞİ YERDE 4 YIL KALSIN: Bizimdönemimizde öğretmenler sözleşmeli alınacak ve şu anda öğretmenler bulunduğu ilde 4 yıl görev yapıyor. İstiyoruz ki bir öğretmen gittiği yerde 4 yıl kalsın. Birinci sınıftan alsın 4'e kadar ya da 4'ten alsın 8'e kadar. Ondan sonra biz her yıl performansına bakalım. Başarılı görürsek, kadroya geçirelim.

33 BİN 65 KİŞİYİ İHRAÇ ETTİK: MEB'den KHK kapsamında toplam 33 bin 65 personelin ihraç edildi. İhraç etmekten de memnun değiliz. Ama bunu yapmaktan başka da çare yok. Eğer siz bunları kamunun dışında tutmazsanız, Rusya'nın Ankara Büyükelçisi'nin suikastı gibi olaylarla hatta daha büyük olaylarla karşı karşıya kalırsınız. Böyle olaylarla karşı karşıya kalmamak, devletin yeniden 15 Temmuz darbesi gibi bir süreci yaşamaması ve yeniden şehitler vermemek, gaziler oluşturmamak için mutlaka zararlı unsurlara karşı tedbir almak, vatandaşa karşı sorumluluğumuzu yerine getirmek için 33 bin 65 kişiyi ihraç ettik.

7 BİN 210 PERSONELİN İNCELEMELERİ DEVAM EDİYOR: 7 bin 210 personel de açığa alındı ve incelemeler devam ediyor. Savcılıktan ve istihbarat kuruluşlarından bilgiler geldi ve 7 bin 210 kişiye ilişkin bilgiler kesinleşmedi.

YAPTIĞIMIZ İŞLERİN HUKUKİ DAYANAĞI VAR: İhraçlarla ilgili yaptığımız işlerin hukuki dayanağı bulunuyor. 43 kişi KHK ile daha önce ilişiği kesilmiş kimseleri gözden geçirerek, geri iade ettiklerimiz de var. Aynı ismi olandan isim ve soyad bir mesela, A'yı değil de B'yi göndermişiz. Dolayısıyla 'o değil de bu olacaktır' diye. 43 kişi geri gönderdiğimiz kişi var. Belki şunu da ilave bilgi olarak vermek daha iyidir. İhraç ettiğimiz insanların 3 bin 855 kişisi şu anda tutuklu. Yani bu da gösteriyor ki yaptığımız işlerin hukuki dayanağı var. İhraç etmiş olduğumuz 3 bin 912 kişi adli kontrol şartıyla serbest bırakılmış. İhraç ettiğimiz kimselerden 539'u da firar. Bu kişiler kendisiyle henüz temas kurulamamış, kaçak ve firar durumdalar. İhraç ettiğimiz kimselerin 8 bin 511'inin de yargı sistemiyle bir şekilde teması var.

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞINDA HİÇ KİMSE KALMAZ: Terör örgütüyle bağlantılı olanların tespit edilerek, sürecin sona erdirilmesini istiyoruz. Zor bir süreç, anormal bir gizlilik var, kimin nerede, ne yaptığı belirlenemiyor. Personel ihracında tek bir kişinin beyanına itibar etmedik. Tek birkişinin beyanına itibar edilse, herhalde Milli Eğitim Bakanlığında hiç kimse kalmaz diye düşünüyorum.

10-02-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin