Arama sonuçları

Adrese dayalı sistem açık kast sistemidir

 Adrese dayalı sistem açık kast sistemidir

Adrese dayalı sistem açık kast sistemidir. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz tarafından açıklanan TEOG yerine getirilen liselere geçiş sistemi tartışılmaya devam ediyor. Bu sistemde öğrencilerin yüzde 92’sinin eğitim bölgelerindeki okullara adrese göre yerleştirilmesi söz konusu. Öğrenciler bulundukları bölgelerde 5 okul tercih edecek ve okullara yerleştirmeler de okul notlarına göre olacak. Öğrencilerin yüzde 8’i ise haziran ayında yapılacak sınavla köklü liselere yerleşecek. 

ADRESE DAYALI SİSTEM AÇIK KAST SİSTEMİDİR

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, liselere geçişte uygulanacak yeni sistemi “açık kast sistemi” olarak tanımladı. Koncuk, "Adrese dayalı sistem açık bir kast sistemidir. Bu milleti sınıflara göre tanzim etmektir. Amaç bu olmasa da sonuç budur" dedi. 

TARTIŞMALI BİR SİSTEM GELDİ 

Koncuk, liselere geçişte uygulanacak yeni modele ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, yeni sistemin tartışmalı olduğunu belirtti. Yeni sistemde, "sınavsız geçiş sistemi ya da en iyi okul evine en yakın okuldur" anlayışının hakim olduğunu ifade eden Koncuk, her öğrenciye elektronik ortamda beş okul açılacağını, öğrencinin tercih yaparak bunlardan birisine yerleştirileceğini hatırlattı. 

Koncuk açıklamasında şunlara yer verdi:

“Açılacak bu beş okul hangi tür okullar olacak? Bakanın dediği gibi öğrenci istemediği okula nasıl gitmeyecek, beşten başka tercih hakkı yok ki. Liselerinin sınıf mevcudu kaç olacak? Yeni sistem kalabalık sınıflara dönüş kaygısı oluşturmuyor mu? İsteyen her öğrenci beş tercihinden birine zorunlu kayıt yaptırmayacak mı? 'Bu durumda istemediği okula yerleşmeyecek.' sözü sıkıntılı."

SAHTE ADRES BEYANI OLACAK

Yeni sistemin ilkokul ve ortaokul kayıtlarında yaşanılan sahte adres beyanı sıkıntısını lise kayıtlarına da taşıyacağını savunan Koncuk şöyle dedi: "Nitelikli okullar olarak tanımlanan sınavlı okullar olduğu sürece sınavı kaldırmak iddiasının tam bir hayal olduğu da artık anlaşılmıştır. Özel ders ve kurs gibi ihtiyaçlar yeni sistemde de devam edecek ve nitelikli okul sayısı azalacağı için rekabet artacak. 

EN KARLI ÖZEL OKULLAR OLACAK

Yeni dönemde en karlı çıkacak olanlar yine özel okullar olacaktır. Çünkü liseleri nitelikli okul kavramı dışına çıkarılmıştır. Kayıtlarda yaşayacağımız sıkıntıların boyutlarını şimdiden görmek mümkün. Allah çocuklarımızın yar ve yardımcısı olsun. Görmeyenlere feraset! Bir önemli problem de adrese dayalı sistem açık bir kast sistemidir. Bu milleti sınıflara göre tanzim etmektir. Amaç bu olmasa da sonuç budur." 

06-11-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin