Arama sonuçları

Akademisyen açığına çözüm 75 yaş

Akademisyen açığına çözüm 75 yaş

Üniversitelerde akademisyen açığına çözüm ‘75 yaş’ ile bulunacak. TBMM Başkanlığı’na sunulan Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı’ndaki maddelerden biri de akademisyenlerin “emekliliğini” ilgilendiriyor. Çünkü devlet üniversitelerinde öğretim üyesi altyapısının sağlamlaştırılması amacıyla emeklilik yaşı 75 olarak belirleniyor. Böylece 67 yaşında emekli olmak zorunda olan akademisyenlerin isterlerse 75 yaşına kadar devlet üniversitelerinde çalışmalarının önü açılıyor. 

41 ÜNİVERSİTEDE 72 OLARAK UYGULANDI 
Daha önce de YÖK akademisyen açığı yaşayan yeni kurulan ve gelişmekte olan üniversitelerde  emeklilik yaşının 72 olmasını içeren bir taslak hazırlamıştı. Buna göre istisnai olarak 41 üniversitede uygulanan ve akademisyenlerin 72 yaşına kadar çalışmalarına olanak sağlayan düzenlemenin tüm üniversiteler için geçerli olmasını istemişti. Bu üniversitelerde 67 yaşını dolduran yaklaşık 200 akademisyen vardı.

67 YAŞ 75’E KADAR UZATILDI 
İşte YÖK’ün bu teklifi Meclis’e 75 yaş olarak geldi. 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu kapsamında, devlet üniversitelerinde yardımcı doçent, doçent ve profesör kadrosundaki öğretim üyeleri 67 yaşında emekli olmak zorunda. Bu tasarı yasalaştığı takdirde akademisyenler 75 yaşına kadar öğretim üyesi olarak üniversitelerde çalışmaya devam edebilecek. 

 

25-05-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş