Arama sonuçları

Bakan Yılmaz: 'Önceliğimiz adilane ve kaliteli eğitim'

Bakan Yılmaz: 'Önceliğimiz adilane ve kaliteli eğitim'

Başbakan Yıldırım törende yaptığı konuşmada, eğitim noktasında asla ve asla hiçbir mazeretin arkasına sığınmadıklarını, eğitim bütçesini 10 kat artırdıklarını belirterek, şunları kaydetti: "Eğitim söz konusu olunca tasarrufu bir kenara bıraktık. Tasarruf yapılır, ama geleceğe hazırladığınız yavrularınıza, gençlerinize cimri davranamazsınız. Onların her türlü bilgiyle, her türlü imkanla donanması için elimizden gelen her türlü imkanı seferber ediyoruz. Bizim üniversite sıralarında olduğumuz dönemde, bunun öncesinde ve sonrasında biz hep ´Eğitime ´bütçe sloganıyla hareket ettik. Ne yazık ki ülkemiz geçmiş dönemde krizlerden krizlere sürüklendi ve bir türlü bu imkanlar eğitime hasredilemedi."   

Başbakan Yıldırım, 2002´de göreve başladıklarında hemen kolları sıvadıklarını, eğitime yeni imkanlar sağlamak için adımlar attıklarını vurgulayarak, hem eğitimin fiziki alt yapısını hem müfredatla ilgili konuları sürekli geliştirdiklerini dile getirdi.

‘YABANCI DİLİ SORUN OLMAKTAN ÇIKARACAĞIZ’
Yabancı dili Türkiye´de sorun olmaktan çıkaracaklarını belirten Başbakan Yıldırım, şunları dile getirdi: "Yıllardan beri yabancı dilin önemini anlatırız, anlatırız ama bir türlü ne ilkokul, ne ortaokul, ne lise, ne de üniversite bir türlü yabancı dil öğretemeyiz. Ben ortaokulda Fransızca okudum, lisede, üniversitede Fransızca okudum. Mezun oldum ortada bir şey yok. Dışarı çıktığımız zaman bir mühendis olarak lisan bilmemenin ne kadar büyük bir eksiklik olduğunu, iş hayatıma başladığımda öğrendim.”

Başbakan Yıldırım, "Bir lisan bir insan" tabirini hatırlatarak, sözlerine şöyle devam etti: "Bunun için en az bir yabancı dili mutlaka hem yazma hem okuma hem anlama bakımından öğrenmeniz gerekiyor. Biz artık bunu şansa bırakmayalım diyoruz. Bir karar aldık, yine orta öğretimde ilk 4´ten sonra ikinci dördün başında yani 5´inci sınıfta bir yıl boyunca yabancı dil eğitimini mecbur yapacağız.  

Konuşmasının ardından Başbakan Yıldırım´a, "Altın Arı" ödülü İTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca tarafından takdim edildi.

Millî Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ise törende yaptığı konuşmada, İTÜ´nün marka değeri olan üniversitelerden biri olduğunu ve Türkiye siyasi tarihinde iz bırakmış siyasileri yetiştirdiğini belirterek şöyle konuştu: "Bakanlık olarak;  öncelikli görevimiz; sürdürülebilir kalkınma için herkesi kapsayıcı, fırsat eşitliğini sağlayıcı, adilane ve kaliteli bir eğitimi hayat boyu vermektir. Eğitim alanında deniz feneri gibi hiçbir ayrımcılık yapmadan herkese yol göstermeyi, rehberlik etmeyi Bakanlığımızın ana görevi olarak görüyoruz. Eğitim yoluyla temel becerileri öğrencilerimize kazandırmak, kişisel yeteneklerine ve eğilimlerine uygun olarak bilimsel ve çağdaş bir eğitim vermeyi amaçlıyoruz. Onların mesleki ve özel hayatlarında başarılı olmasını diliyoruz. Verdiğimiz eğitimin sonuçlarını da ölçmek istiyoruz."

MESLEK LİSELERİ EN ÖNEMLİ MESELE:
Meslek liselerini en önemli mesele olarak gördüklerini dile getiren Bakan Yılmaz, şöyle devam etti: "Orta eğitim çağında şu anki oran yüzde 44, ancak bu oranı yüzde 60´a çıkarmak istiyoruz. Engellilerin eğitime ulaşmalarındaki engelleri de kaldırmak istiyoruz. OECD ülkeleri ortalama GSYİH yüzde 5,2´sini eğitime harcamaktadır. Türkiye´de bu rakama yaklaşmış durumdadır. Yüksek öğretimde öğrenci başına 10 bin 637 dolar harcamakta, bu miktar ilköğretimdeki öğrenciye harcanan miktarın 3 katı kadardır. OECD ülkelerinin bu oranı çok daha düşüktür. OECD ülkeleri arasında, 2008-2013´te oransal olarak eğitime en çok kaynak ayıran ülke Türkiye´dir."

KADIN PROFESÖR ORANINDA AVRUPA’DAN ÖNDEYİZ
Bakan Yılmaz, 2002´den bu yana üniversite ve öğrenci sayıları hakkında bilgiler verdiği konuşmasında, kadın profesör oranında Türkiye´nin Avrupa’dan çok önde olduğunu söyledi.

Üniversitelerin sadece sayısal anlamda artması değil, nitelik olarak da iyi bir seviyeye gelmesi için çalıştıklarını aktaran Yılmaz, her üniversitenin bir alanda marka olmasını istediklerini vurguladı.

YÜKSEKÖĞRETİMDE KALİTE KURULU
Bakan Yılmaz, yakın zamanda Yüksek Öğretim Kalite Güvence Sistemi ve Yüksek Öğretim Kalite Kurulunu kuracaklarını dile getirerek, bu kuruluşun kamu tüzel kişiliğine sahip olacağını ifade etti.

10-10-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş