Arama sonuçları

Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri 'rektör' eyleminde

Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri 'rektör' eyleminde

Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri 'rektör' eyleminde. Geçtiğimiz 12 Temmuz'da yapılan rektör adaylarını belirleme seçimlerinde oyların yüzde 86'sını alan eski rektör Prof. Dr. Gülay Barbarosoğlu yerine seçime bile girmeyen Prof. Dr. Mehmed Özkan'ın rektör olarak atanması protesto ediliyor. 

Dün gece rektörlük binası önünde oturma eylemi yapan öğrenciler bugün de kampusta eylemde. "Kayyum Rektör istemiyoruz", "Mehmed Özkan Rektörümüz değildir", "Üniversitemize sahip çıkıyoruz" diyen öğrenciler akademisyenlerle birlikte bu atamaya karşı olduklarını söyledi. 

BOĞAZİÇİ'NDE NELER OLMUŞTU?

Geçtiğimiz 12 Temmuz'da rektörlük seçiminin yapıldığı 20 üniversiteden biri olan Boğaziçi Üniversitesi'nde eski rektör Prof. Dr. Gülay Barbarosoğlu oyların yüzde 86'sını alarak birinci oldu. Boğaziçi ile birlikte seçime giden 19 üniversitenin rektörü atandı. Yaklaşık 4 aydır üniversitenin rektörü atanmıyordu. 

KHK İLK BOĞAZİÇİ'NDE UYGULANDI

Geçtiğimiz 29 Ekim'de çıkan 676 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile devlet üniversitelerinde rektörlük seçimleri kaldırıldı. Rektör artık YÖK'ün tarafından en az 3 yılını doldurmuş profesörlerden 3 profesörden birinin Cumhurbaşkanınca atanmasıyla göreve başlayacaktı. Bu KHK ilk kez Boğaziçi Üniversitesi'nde uygulandı. YÖK'ün önerdiği 3 isimden biri olan ve seçime bile girmemiş Prof. Dr. Mehmed Özkan önceki akşam Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından üniversiteye rektör olarak atandı. Sırada ise seçimlerin ertelendiği 17 üniversite daha var. 

MEHMET ÖZKAN KİMDİR? 

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Boğaziçi'ne rektör olarak  atanan Prof. Dr. MehmedÖzkan, üniversitenin Biyomedikal Mühendisliği bölümü öğretim üyesi. Özkan 1995 yılından bu yana üniversitenin akademisyeni. Barbarosoğlu'nun rektörlüğü döneminde de araştırmadan sorumlu rektör yardımcısı olarak çalışıyordu. Özkan AKP Eskişehir milletvekili Emine Nur Günay'ın kardeşi.

BARBAROSOĞLU AKADEMİSYENLİĞİ DE BIRAKTI 

Seçimlerden en yüksek oyu almasına rağmen 4 aydır ataması yapılmayan ve yerine seçimlere bile girmeyen Mehmed Özkan'ın atanması üzerine Barbarosoğlu akademisyenliği de bıraktı ve emekliliğini istedi.

13-11-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş