Arama sonuçları

Bu üniversitelerde de rektörler Boğaziçi gibi atanacak

Bu üniversitelerde de rektörler Boğaziçi gibi atanacak

Bu üniversitelerde rektörler Boğaziçi gibi atanacak. Seçimlerin üzerinden 4 ay geçmesine rağmen yüzde 86 oy almasına rağmen rektörü atanmayan Boğaziçi Üniversitesi'nde olduğu gibi daha 17 üniversitenin rektörü de aynı şekilde atanacak. Çünkü bu üniversitelerde de seçimler ertelendiği için rektör atamaları Kanun Hükmünde Kararname'ye (KHK) göre yapılacak. 

KHK İLE REKTÖRLÜK SEÇİMİ KALDIRILDI

Geçtiğimiz 18 Ekim'de Cumhurbaşkanlığı külliyesinde tüm rektörlerin de katıldığı 2016-2017 akademik yıl açılışını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yapmıştı. Erdoğan buradaki konuşmasında rektörlük seçimlerini eleştirip, değişmesi gerektiğini söyledi. 11 gün sonra ise  29 Ekim 2016 gecesi 676 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) yayımlandı. Bu KHK ile de devlet üniversitelerinde rektörlük seçimleri kaldırıldı. Rektör ataması için izlenecek yol şöyle oldu: YÖK, en az 3 yıl profesörlük yapmış 3 ismi seçip, Cumhurbaşkanına önerecek, Cumhurbaşkanı da içlerinden birini rektör olarak atayacak. Bir ay içinde atama yapılmaz ve YÖK de 2 hafta içinde yeni isim önermezse Cumhurbaşkanı doğrudan bir ismi rektör olarak atayacak. Aynı kararname ile vakıf üniversitelerinde de rektörlük ataması değişti. Bu üniversitelerde rektörler mütevelli heyet tarafından atanıyordu. KHK ile artık mütevelli heyetin önerdiği ismin YÖK tarafından onaylanması ve Cumhurbaşkanı tarafından atanması getirildi. 

SEÇİMLER OLMASINA RAĞMEN BOĞAZİÇİ'NDE ATAMA 

Bu KHK ilk kez Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör atamasında uygulandı. Oysa bu üniversitede seçimler 12 Temmuz 2016 tarihinde yapılmış ve akademisyenlerin yüzde 86'sının oyunu eski rektör Prof. Dr. Gülay Barbarosoğlu almıştı. Ancak üniversiteye 4 ay rektör ataması yapılmadı. Oysa aynı tarihte seçimlerin yapıldığı 20 üniversiteden 19'unun rektörü atanmıştı. Gerekçesi de KHK yayımlanınca ortaya çıktı. Çünkü bu üniversiteye KHK'ya göre rektör atanması için atama bekletilmişti. Barbarosoğlu'nun en fazla barış için akademisyenler bildirisini imzalayanlardan birinin Boğaziçi Üniversitesi olduğu ve üniversiteden akademisyen atılmasına izin vermemesi  yüzünden atamasının yapılmadığı kulislerde konuşuluyordu. 

KHK ile Boğaziçi Üniversitesi'ne seçimlere bile katılmayan Prof. Dr. Mehmet Özkan rektör olarak atandı. 

SIRADA BU 17 ÜNİVERSİTE VAR

Bu arada 15 Temmuz darbe girişiminin ardından 25-26 Temmuz tarihleri arasında 17 üniversitede yapılacak olan rektör adayını belirleme seçimleri de iptal edildi. Bu tarihe kadar da bu üniversitelerde seçim yapılmadı. Şimdi yeni KHK ile mevcut rektörlerinin görev süreleri dolan bu 17 üniversiteye KHK'ya göre Cumhurbaşkanı tarafından rektör ataması yapılacak.   

HANGİ ÜNİVERSİTELERDE ATAMA OLACAK? 
Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
Ardahan Üniversitesi
Artvin Çoruh Üniversitesi
Bartın Üniversitesi
Batman Üniversitesi
Bitlis Eren Üniversitesi
Çankırı Karatekin Üniversitesi
Gümüşhane Üniversitesi
Hakkari Üniversitesi
Iğdır Üniversitesi
Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
Kırklareli Üniversitesi
Kilis 7 Aralık Üniversitesi
Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
Siirt Üniversitesi
Yalova Üniversitesi

14-11-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş