Arama sonuçları

Can sıkıntısı sosyal medya ile mi gideriliyor?

 Can sıkıntısı sosyal medya ile mi gideriliyor?

Can sıkıntısı sosyal medya ile mi gideriliyor? İstanbul Şehir Üniversitesi Psikoloji Bölümü ve ŞEHİR Psikoloji Kulübü’nün düzenlediği 5. Psikoloji Günleri, Dragos Kampusu’nda yapıldı. 

“Baş Etme” temasıyla düzenlenen etkinlikte öğrenciler iki gün boyunca, alanında uzman psikolog ve psikiyatristlerin yanı sıra iş dünyasından isimlerle de buluştu. Açılış konuşmasını İstanbul Şehir Üniversitesi Psikoloji Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Zeynep Ceren Acartürk yaptı. 

CAN SIKINTISI SOSYAL MEDYA İLE Mİ GİDERİLİYOR?

“Kapat: Akıllı Telefon ve İnternet Bağımlılığında Güncel Durum” başlığıyla gerçekleştirilen panelde aynı isimli kitabın yazarları CNN Türk Haber Programları Müdürü Dr. Cansel Poyraz Akyol ve Yrd. Doç. Dr. Mehmet Şakiroğlu konuştu. Akyol şunları söyledi:  

“Açıkçası çocuklarımız bir şekilde bu iletişim araçlarına ulaşarak sosyal medyaya giriyorlar. Pekibir çocuk neden ‘like’ almaktan hoşlanır? Bu konuda neden hayatı kendine zehir eder? Eğer biz bunların altında yatan psikolojiyi anlayabilirsek, bu sorun ile baş etme konusunda gerçekçi çözümler bulabiliriz.” 

Akyol sadece çocukların değil, anne babaların da birer sosyal medya bağımlısı olduklarını söyledi.

İnsanların sıkıldıklarında, zihnini başka bir şeyle meşgul etme ihtiyacı duyduğunu kaydeden Yrd. Doç. Dr. Mehmet Şakiroğlu ise şunları dile getirdi:

CAN SIKINTISI NEDEN OLUYOR

“Eskiden insanlar canları sıkıldığında alışveriş yaparlardı, dışarıya çıkıp gezerlerdi ya da abur cubur yiyerek bu durumu aşmaya çalışırlardı. Artık bizi olumsuz duygulardan kurtaran aparat cebimize girmiş durumda. Sıkıldığımız an sosyal medyaya yöneliyoruz. Bu çok daha çekici geliyor. Kaldı ki; bir şey ne kadar çekici ise bağımlılık riski de o derece artıyor. Can sıkıntısı ile sosyal medya arasında bir ilişki olduğu kesin. Önemli olan bu ilişkide duygu düzenlemesini gerçekleştirebiliyor olmamızdır.”  

Şakiroğlu, sosyal medyanın zaman içerisinde insanları kimliksizleştirdiğine de dikkat çekti.

28-04-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş