Arama sonuçları

Çocuklar diş hekimine ilk kez ne zaman gitmeli?

Çocuklar diş hekimine ilk kez ne zaman gitmeli?

Sağlıklı bir ağız-diş yapısı,  yetişkinlerin olduğu kadar çocukların da genel sağlığı için son derece önem taşıyor. Ancak çocukların ilk diş hekimi ziyareti genellikle çürük ya da farklı bir sorun ortaya çıktığında yapılıyor. Oysa çocuklarda sağlıklı bir ağız yapısı ancak düzenli diş hekimi kontrolleriyle sağlanabilir. Bunun için de ilk dişin çıkmasının ardından bir diş hekimiyle tanışmak şart. 

ÇOCUKLAR DİŞ HEKİMİNE İLK KEZ NE ZAMAN GİTMELİ?

Acıbadem Ankara Hastanesi Ağız ve Diş Sağlığı Uzmanı Dt. Itır Aydıntuğ, konuya ilişkin şu bilgileri veriyor.

İLK DİŞ HEKİMİ ZİYARETİ NE ZAMAN OLMALI?

Büyüme sürecinin içinde çocuklarımızın attığı her adım gibi ilk dişi de sevinç dalgaları yaratıyor, kutlamalar yapılıyor. Ancak ömür boyu sağlıklı ve güzel gülüşlere ulaşması için gerekli diş kontrolüne götürmeyi bazen erteleyebiliyoruz. Çocukluk çağındaki ilk diş hekimi ziyareti de genellikle sorun yani ağrı yapan bir çürük ya da çapraşık dişler ortaya çıktığında gerçekleşiyor. Bu durumda da korunma değil öncelikle problemin çözümlenmesi ön planda oluyor. 

ÇOCUKLARDA İLK DİŞ NEDEN ÖNEMLİ? 

Ancak, ağızda çıkan ilk diş, yumuşak dokuda barınamayan bakteriler için sert, üzerinde çoğalmaya uygun bir yapı meydana getiriyor, sonrasında da çürük oluşabiliyor. Bu nedenle diş hekimi ziyaretleri ağızda kendini gösteren ilk dişle birlikte başlamalı.

İLK DİŞTEN İTİBAREN FIRÇA, 2.5 YAŞINDA DİŞ İPİ  

Çocuklarda altıncı aydan itibaren dişler çıkmaya başlıyor ve yaklaşık 2.5 yaşında süreç tamamlanıyor. Bu dönemde ağız diş sağlığının korunması ve ağız hijyeninin sağlanmasında ebeveynlere çok büyük görev düşüyor. Çocuklarının ilk dişinin çıkmasından itibaren kullanılacak fırça, macun ve ağız temizleme yöntemleri hakkında bilgi sahibi olunması gerekiyor. Çocuklarda süt dişlerinin tamamlandığı 2,5 yaşından itibaren sadece diş fırçalamak yeterli olmuyor. Gözle fark edilemeyen, bakıldığında görülür hale geldiğinde de çok geç kalınan ara yüz çürüklerini önleyebilmek için düzenli diş ipi kullanımı gerekiyor. Elbette ki çocukların bunu kendi başlarına yapmalarını bekleyemeyiz. Diş fırçalamasını tamamladıktan sonra diş ipiyle temizlenme işlemini, oyunla karışık ebeveynlerin tamamlaması gerekiyor.

DİŞ SAĞLIĞI İÇİN NELERE DİKKAT ETMEK GEREKİYOR?

Çocuklar için üretilen ürünlerden, yaşına uygun olanı kullanın.

Diş macunu konusunda diş hekiminize danışın. Çocuğunuzun ihtiyacına göre macun kullanmaya özen gösterin.

Yaşına uygun olmak kaydıyla, diş fırçası seçimini çocuğunuza bırakın.

Diş fırçasını üç-dört ayda bir yenileyin.

Doğru diş fırçalama şeklini çocuğunuza göstererek anlatın.

Ödül olarak çikolata, şeker veya abur cubur vermeyin. Çocuklarınızın bu ürünleri tüketmesini mümkün olduğunca azaltın.

Günde en az 2 defa mutlaka dişlerini fırçalamasını sağlayın.

Diş hekimi korkunuz olsa bile bunu çocuğunuza yansıtmayın.

Şule YILMAZ

Sağlık Editörü 

pervinkaplanblog@gmail.com

​​

​​

 

05-12-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin