Arama sonuçları

Emlak sektöründe 'lise' anahtar kelime oldu

Emlak sektöründe 'lise' anahtar kelime oldu

Emlak sektöründe 'Lise' anahtar kelime oldu. Geçtiğimiz pazar günü Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz kaldırılan TEOG yerine gelen liselere geçişteki yeni sistemi açıkladı. Bu sisteme göre öğrencilerin yüzde 8'i sınavla 600 liseye yerleşecek. Yüzde 92'si ise oluşturulacak eğitim bölgelerinde adreslerine göre 5 lise tercih edecek.

İşte liselere geçişte yeni sistemin adrese dayalı olması emlak sektörünü de harekete geçirdi. Artık ev ilanları "Boğaz'a nazır" olmaktan çıktı. Bunun yerine başta Anadolu lisesi yanı olmak üzere evin çevresindeki liseler hakkında bilgi verir oldu. 

 

EMLAK SEKTÖRÜNDE 'LİSE' ANAHTAR KELİME OLDU

 

sahibinden.com’da “lise” kelimesi ile yapılan emlak aramaları 4 günde 15 kat arttı.  Liselere geçişte TEOG yerine getirilen "en yakın okula yerleştirmeye" dayalı sistem emlak sektörüne de yeni bir emlak arama kriteri kazandırdı.  Öğrencilerin evlerinin yakınındaki okullardan birini tercih edebilmelerine olanak sağlayan yeni sistem, emlak ilanlarının içeriğini de değiştirmeye başladı. Fen liseleri, proje okullar gibi başarı ortalaması daha yüksek olan liselerin bulunduğu bölgelerdeki emlak ilanlarında, “liseye yakın” ibaresi önemli bir emlak arama kriteri olarak öne çıkarken, kullanıcıların sahibinden.com’da yaptıkları kelime bazlı emlak aramalarında “lise” içeren sorgular 4 günde ortalama 15 kat arttı.

sahibinden.com verilerine göre, TEOG yerine getirilen yeni sistemin ayrıntılarının belli olduğu 5 Kasım 2017 tarihi itibarıyla sahibinden.com’da “fen lisesine yakın” emlak araması bir bütün olarak görülmeye başlandı ve bu arama “lise” kelimesini içeren sorgularda 2. sıraya yerleşti. 5 Kasım - 8 Kasım tarihleri arasında aynı emlak aramalarında en çok kullanılan ibareler ise sırasıyla “fen lisesi”, “fen lisesine yakın”, “Anadolu lisesi” ve ”liseye yakın” olarak gerçekleşti.

 

09-11-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin