Arama sonuçları

En büyük pay öğretmenlerin olacak

En büyük pay öğretmenlerin olacak

En büyük pay öğretmenlerin olacak. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü için mesaj yayımladı. Yılmaz dünyanın çeşitli ülkelerinde yer alan öğretmen teşkilatlarının üst kuruluşlarının 5 Ekim 1966'da öğretmenlerin okul ve toplum hayatındaki önemi, statüleri ve mesleki sorunlarını ele alan ortak bir metin oluşturduğunu hatırlattı. Yılmaz, bu metnin, Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) ve Uluslararası Çalışma Örgütü'nün (ILO) tavsiye kararları üzerine, uluslararası düzeyde tüm öğretmenleri kapsayan ortak belge olarak kabul edildiğini belirtti. 

Metnin ortak belge olarak kabul edildiği 5 Ekim'in, 1994'den itibaren birçok ülkede "Dünya Öğretmenler Günü" olarak kutlandığını söyleyen Yılmaz, bazı ülkelerde ise Öğretmenler Gününün ülkelerin tarihi ve kültürel değerlerine göre belirlendiğini aktardı.

MİLLET MEKTEPLERİ AÇILIŞI 24 KASIM 

Yılmaz, Millet Mektepleri'nin açılışı ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Millet Mektepleri Başöğretmeni olduğu 24 Kasım'ın, Türkiye'de Öğretmenler Günü olarak kabul edildiğini ve 1981'den itibaren kutlandığını söyleyerek, şu mesajları verdi: 

EĞİTİM ÖNEMLİ BİR SÜREÇ: "Eğitim ve öğretim çağın gereklerine uygun olarak sürekli gelişen, birikim ve tecrübeler ışığında yenilenen, insanı değerli kılan, toplumu yücelten ve insanlığa yön veren önemli bir süreçtir. 

EN TEMEL UNSUR ÖĞRETMENLER: Eğitim sürecinde dünyanın her yerinde öğrenme ve öğretme ihtiyacının karşılanmasında en temel unsur öğretmenlerdir. Ülkemizde geleceğimizin teminatı gençlerimiz tarafından demokrasinin yaşam biçimi olarak benimsenmesi, milli ve manevi değerlerimize bağlılığın artırılması eğitimle gerçekleşecek ve ülkemizin en gelişmiş ülkeler düzeyine ulaşmasında en büyük pay hiç kuşkusuz öğretmenlerimize ait olacaktır. 

NEFERLERİ YETİŞTİRECEKLER: Memleketini, milletini ve milli iradesini sahiplenecek evlatlarımızı yetiştirecek, onlara bu değerleri aşılayacak ve yol gösterecek milli eğitim camiasının neferleri öğretmenlerimizle güçlü yarınlara ulaşabilecek, yarınlarımıza yön verebileceğiz. Güçlü motivasyonumuz, kalıcı hedeflerimiz, emin adımlarımız ve köklü tarihimizden aldığımız yüce değerlerimizle ilkelerimiz doğrultusunda yürüttüğümüz çalışmalarımızda en büyük başarı ve takdir şüphesiz öğretmenlerimizindir.

ÖĞRETMENLERLE ULAŞILACAK: Bireysel farklılıkları ne olursa olsun, demokratik değerlere sahip, insan haklarına saygılı, araştırma, eleştirel düşünme, problem çözme ve karar verme becerileri gelişmiş bireyler yetiştirmekle birlikte, amaçlarının öğrencileri üst düzey düşünme, ürün geliştirme, buluş ve inovasyon yapabilme seviyesine ulaştırmak olduğunu belirten Yılmaz, "Geleceğimizin teminatı olan evlatlarımızı, üreten, paylaşan, fikirlerini hoşgörü ortamında tartışabilen, bilim ve teknolojide geleceğe yön veren ve değerlerine sahip çıkan bireyler olarak yetiştirmeyi hedefliyor, hedefimize de ancak ve ancak eğitim anlayışımızın en önemli unsuru olarak gördüğümüz öğretmenlerimizle ulaşabileceğimize inanıyoruz." ifadesini kullandı.

İsmet Yılmaz, dünyanın en fedakar ve değerli insanları olan, yarınların mimarı çocukları yetiştiren tüm özverili öğretmenlere sevgi ve saygılarını ileterek, 5 Ekim Dünya Öğretmenler Gününü kutladı. 

Bu blog AA abonesidir

Fotoğraf: Nesibe Aydın Eğitim Kurumları 

 

05-10-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin