Arama sonuçları

Ezbersiz eğitim cahil avuntusudur

Ezbersiz eğitim cahil avuntusudur

Türkiye’nin dört bir yanından gelen 1400 eğitimci geçtiğimiz günlerde Eğitimde Değişim Konferansları EDK16 için MEF Üniversitesi’nde buluştu. 11 farklı panel ile 15 farklı atölye çalışmasının yapıldığı konferanslarda en büyük ilgiyi ise Prof. Dr. İlber Ortaylı gördü. 

İşte Ortaylı'nın eğitim ile ilgili anlattıkları: 

EZBERSİZ EĞİTİM OLMAZ: Ezbersiz eğitim olmaz. Ezbersiz eğitim cahil avuntusudur. Matematik ezber ister. Lisan gramer bilmeden, ezberlemeden konuşulmaz . Latince, Fransızca bunlar ezbersiz olmaz. Eğitim ile ilgili durum ortada. Son OECD raporları aslında çok net ifade ediyor. Ezberci eğitimden uzaklaşalım derken hata yapıldı. Maalesef biz gençlere, ezberleyerek dil kurmayı, ezber malzeme üzerinde bilim yapmayı, ezber malzeme üzerinde Türkçe yazmayı ve konuşmayı artık öğretemiyoruz. 

BEYNİNİ KULLANMAYAN GOOGLE'A BAŞVURAN: Hafızasını, beynini kullanmadan Google’a müracaat eden bir toplumun geleceğini parlak görmüyorum. Balıklara göre en büyük özelliğimiz hafıza ama bunu bile kullanmıyoruz. Gençlere ezber malzeme üzerinden bilim yapmayı öğretemiyoruz. 

TÜRKÇE KONUŞAMAYANLARIN ÜLKESİ: Türkiye; ister TV, radyo dinleyin, ister hoca dinleyin Türkçe konuşmasını bilmeyen kişilerin ülkesi oldu.

KÖYLERDE OKULLARI KAPATMAK GERİ ZEKALILIK: Köylerde okulların kapatılması da büyük hata, tam bir gerizekalılık. Bir köye ölüm ilanı verilmedikçe 5 çocuk bile olsa orada eğitim olmalı. Kazalarda çocuklarımızı kaybediyoruz. Taşıyamadığımız çocukları nasıl eğiteceğiz? Yurt meselesi de aynıdır. Madem yurt yaptık kontrol edeceğiz. 

DAĞA TAŞA ÜNİVERSİTE KURMAK: Bir üniversite furyası var. Dağa taşa üniversite kurma merakı var. Çocuklar 'İlkokuldan beri aynı şehirdeyim, masterı bile orada bitiriyorum' diyor. Oysa gençlerin aileden uzaklaşması gerekiyor. Medeni toplumun en büyük özelliği yalnızlıktır. Çocuklara yalnız olmayı öğretmeli. 

KIZLAR ANASININ KÖFTESİNİ ARAMIYOR: Türk milleti birbirlerine sokulmayı çok sever. Nereye gitsen bakarsın toplu gezerler. Yabancı ülkelerde bile Türk öğrenciler birbirlerinin kuyruğunda gezerler. Bu yüzden de çocuklar geç olgunlaşıyor. Ama kızlar erkeklerden daha çabuk uyum sağlıyor ortamlara. Kızlar erkek çocukları gibi gittiği yerde anasının köftesini aramıyor, köfteyi nasıl yaptırım bunu buluyor. 

 

14-12-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş