Arama sonuçları

FETÖ, Milli Eğitim’i ‘vesayet altına’ almış

FETÖ, Milli Eğitim’i ‘vesayet altına’ almış

FETÖ, Milli Eğitim’i ‘vesayet altına’ almış. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Müsteşarı Yusuf Tekin, bakanlıkta FETÖ yapılanmasıyla ilgili şunları söyledi: "28 Şubat 1997 sürecinden itibaren daha çok belirgin olan FETÖ'cü yapılanmanın Milli Eğitim Bakanlığı politikalarında aleni bir vesayet uyguladığını sizlerle paylaşmak istiyorum." 

TEKİN ENSAR VAKFI’NDA KONUŞTU

Tekin, Fatsa Kültür Sarayı'nda, Ensar Vakfı Fatsa Şubesi ve Cihannüma Ordu Temsilciliğince düzenlenen "Yeni Türkiye'de Eğitim" konulu konferansta konuştu. Tekin, yeni Türkiye'de eğitim sisteminin nasıl olacağı konusunda bilgi vermek üzere ülkenin her yerini karış karış gezdiğini söyledi. Tekin, vesayet güçlerinin siyasetçileri politika yapmaktan alıkoyduğunu dile getirerek, şöyle devam etti:

"Bir ülkedeki siyasi otorite ve milli iradenin üzerinde vesayet güçleri varsa her şey başarısız olur. Bu güç, siyasetçileri politika üretmekten ve ürettikleri politikaları hayata geçirmekten alıkoyuyorsa hiçbir zaman başarılı olunamaz. Ben, 28 Şubat 1997 sürecinden itibaren daha çok belirgin olan FETÖ'cü yapılanmanın Milli Eğitim Bakanlığı politikalarında aleni bir vesayet uyguladığını sizlerle paylaşmak istiyorum. Siyasi irade, politikalar üzerinde belirleyici olamazsa başarısız olunur."

BÜTÇENİN YÜZDE 20’Sİ EĞİTİME AYRILIYOR

Tekin, Milli Eğitim Bakanlığı politikaları üzerinde vesayet güçlerinin söz sahibi olmaya çalıştığını anlattı. Tekin, şunları dile getirdi:

"2004-2005 yıllarında o zamanın Başbakanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a dershanelerin kapatılması gerektiğini, okullara paralel bir eğitim sistemi olduğunu ve bu şekilde eğitimpolitikalarının istikrara kavuşamayacağını, dershanelerin paralel bir eğitim sistemi olduğunu ve bunların mutlaka ortadan kaldırılması gerektiğini hem sözlü hem de yazılı kendilerine ifade ettim. 2013 yılında göreve getirilmemin altında yatan gerekçe belki bunu daha önceden gözlemlemiş olmamdı."

TEOG SİSTEMİNİ NASIL UYGULADIK?

Tekin, devlet bütçesinin yüzde 20'sinin eğitime ayrıldığına dikkati çekerek, şöyle dedi: "Şu an yaklaşık 70 bin kurum ve bir milyon çalışanımız var ama öğrencilerimiz okullarımızdan yeteri kadar faydalanamıyordu. "Ne yaparız da bunu aşarız" üzerine çalışmalar yaptık. İlk adımımız, çocukların dershanelere ihtiyaç duymaması için SBS'yi kaldırdık ve 'TEOG' dediğimiz sistemi uygulamaya başladık." 

Dershaneleri ortadan kaldırmak istediklerine işaret eden Tekin, sözlerini şöyle sürdürdü:

"O zaman müsteşarlık makamında kabul ettiğim 3 kişi masaya yumruklarını vurarak 'Müsteşar, müsteşar, biz size bunu hayata geçirtmeyeceğiz.' dedi. 'Niye geçirtmek istemiyorsunuz?' diye kendilerine sorduğumda ise 'Siz bunu yaparsanız bizlere öğrenci gelmez ve yayınlarımızı satın almaz." dediler. Biz Milli Eğitim Bakanlığı olarak politika hayata geçirmek istiyoruz ama birileri 'Asla müsaade edemeyiz.' diyor." 

Bu blog AA abonesidir

08-04-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş