Arama sonuçları

Gazi Üniversitesi’nde tıp kaldı ama hukuk gitti

Gazi Üniversitesi’nde tıp kaldı ama hukuk gitti

Gazi Üniversitesi’nde tıp kaldı ama hukuk gitti. Gazi Üniversitesi nasıl bölünüyor? Bölünecek köklü üniversitelerden biri olan Gazi Üniversitesi 1926 yılında Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk tarafından Ankara’da kuruldu. Gazi Üniversitesi Cumhuriyet’in ilk kurduğu büyük üniversitelerden birisi.

GAZİ’DE TIP KALDI AMA HUKUK GİTTİ

Gazete Habertürk’ten Bürde Özçakır’ın haberine göre önce sayıları 10 olan ancak daha sonra 13’e yükseltilen devlet üniversitelerini bölecek yasa tasarısı TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu’nda, kabul edildi. Türkiye’nin köklü üniversitelerinden olan İstanbul Üniversitesi gibi Gazi Üniversitesi de bölünecek 13 üniversite arasında yer alıyor. 

Gazi Üniversitesi’nin bölünmesiyle Ankara'da Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi adıyla yeni bir üniversite kurulacak. 

Gazi’nin bölünmesiyle kurulacak yeni üniversiteye Tıp Fakültesi’nin yanı sıra eczacılık, diş hekimliği gibi sağlık alanındaki fakülteler verilmeyecek. Bu fakülteler Gazi Üniversitesi’nde kalacak. Gazi Üniversitesi’nde tıp fakültesi kalırken, hukuk fakültesi ise yeni kurulacak fakülteye geçecek.

GAZİ ÜNİVERSİTESİ HANGİ FAKÜLTELERİNİ KAYBETTİ?

Ancak bölünme ile kurulacak Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi’ne Gazi Üniversitesi’ne ait şu bölümler verilecek. 

Güzel Sanatlar, Edebiyat, Hukuk, İktisadi ve İdari Bilimler, İletişim, Polatlı Fen-Edebiyat, Polatlı İlahiyat, Sanat ve Tasarım, Turizm fakülteleri ile Tapu Kadastro Yüksekokulu, Türk Musikisi Devlet Konservatuarı, Adalet Meslek Yüksekokulu, Polatlı Sosyal Bilimler MelsekYüksekokulu, Polatlı Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu. 

 

27-04-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş