Arama sonuçları

Hangi koleje hangi TEOG puanıyla girilecek?

Hangi koleje hangi TEOG puanıyla girilecek?

Hangi koleje hangi TEOG puanıyla girilecek? Hangi kolej hangi TEOG puanına bakacak? Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi (TEOG) sınavlarının sonuçları yalnızca Anadolu ve fen liseleri olmak üzere devlet liselerine kullanılacak yerleştirme puanının hesaplanmasına etki yapmıyor. Aynı zamanda TEOG sınavları özel okullara giriş için de kullanılıyor. 

TEOG puanlarının nasıl kullanılacağına gelince önce devlet ve merkezi yerleştirme ile öğrenci alan özel okullara bakalım ve hangi kolej hangi TEOG puanını kullanacak görelim:        

DEVLET VE MERKEZİ YERLEŞTİRME: Devlet liseleri ile birlikte bazı özel okullar Yerleştirmeye Esas Puan’a (YEP) göre öğrenci alacaklar. YEP ise 700 tam puan üzerinden hesaplanan 12 TEOG sınavının yüzde 70’i, öğrencinin 6, 7 ve 8’inci sınıf yılsonu başarı puanlarının yüzde 30’u kullanılarak hesaplanıyor. Bu puan 500 tam puan üzerinden ilan ediliyor. Bu okullara öğrenciler merkezi yerleştirme yani Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından yerleştiriliyor. Bunun için de velilerin tercih listesi hazırlamaları gerekiyor. 

YEP DİYEN AMA MERKEZİ YERLEŞTİRMEYE GİRMEYEN: Aralarında yabancı özel liselerin de yer aldığı özel okullar MEB’in açıkladığı YEP’e göre öğrenci alıyor. Bu okular için ise tercih listesi hazırlanmıyor. Okullar taban puanlarını 500 tam puan üzerinden YEP’i dikkate alarak açıklıyor. Bu okullar merkezi yerleştirmeye girmiyor. Veliler puanlarına göre bu okullara çocuklarını önkayıt-kesin kayıt yöntemiyle kaydettiriyor. Bu şekilde öğrenci alan birçok Türk özel lisesi var. Yabancı liseler arasında da Galileo Galilei İtalyan Lisesi, İtalyan Lisesi ile Sankt Georg Avusturya Lisesi ve Ticaret Okulu bulunuyor. 

OKUL NOTUNU DİKKATE ALMAYANLAR VAR

Bazı kolejler ise yalnızca TEOG sınavlarından bazılarının sonuçlarına göre taban puanlarını açıklayarak, öğrencilerini alıyor. Aralarında yabancı özel liselerin de yer aldığı bu ortaöğretim kurumları öğrencilerin okul notlarını dikkate almıyor. Onlar için yalnızca TEOG sınavları önemli. TEOG’un birinci ve ikinci dönem sınavları her okul için farklı etki yaparken, genel olarak TEOG’un 4 sınavının sonuçlarını dikkate alıyorlar. 

AMERİKAN ROBERT LİSESİ: Amerikan Robert Lisesi Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri ile, TC İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersleri sınavlarına göre taban puan açıklıyor.  Robert için ilk dönem sınavları yüzde 30, ikinci dönem yüzde 70 etkili. 

AMERİKAN KOLEJLERİ: Üsküdar Amerikan Lisesi,  Tarsus Amerikan Koleji ve İzmir Amerikan Koleji TEOG’un Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri, TC İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersleri sınav sonuçlarını toplayıp, ikiye bölüyor. İki dönem sınavlarının katkısı da yüzde 50. 

FRANSIZ LİSELERİ: Saint Joseph Fransız Lisesi, Saint Benoit Fransız Lisesi, Notre Dame De Sion Fransız Lisesi, Sainte Pulcherie Fransız Lisesi, Saint Michel Fransız Lisesi ile  İzmir Saint Joseph Fransız Lisesi de Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri, TC İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersleri sınavları dikkate alınıyor. İki dönem sınavları da yüzde 50 etki yapıyor.

ALMAN LİSESİ: Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri ile Yabancı Dil sınavlarına bakıyor. İki dönem sınavları da yüzde 50 etkili. 

25-11-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş