Arama sonuçları

Hazırlıkta başarısız olanlar Türkçe programlarına yerleşti

Hazırlıkta başarısız olanlar Türkçe programlarına yerleşti

Hazırlıkta başarısız olanlar Türkçe programlarına yerleşti. Zorunlu yabancı dil hazırlık sınıflarında başarısız olan öğrencilerin Türkçe öğretim yapan yükseköğretim programlarına yerleştirme sonuçları açıklandı. Tercih yapan 894 adayın 779’u Türkçe öğretim yapan üniversitelere yerleştirildi. İki yıl içinde hazırlık sınıfını geçemeyenler Türkçe programlarına geçiş yapabiliyor.

HAZIRLIKTA BAŞARISIZ OLANLAR TÜRKÇE PROGRAMLARINA YERLEŞTİ

ÖSYM tarafından yapılan açıklamada hazırlıkta başarısız olanların yerleştirme işlemlerinin tamamlandığı belirtildi. ÖSYM açıklamasına göre Türkçe programlarına yerleşenler şöyle:

ÖSYS kapsamında yerleşenler. Özel yetenek programlarına yerleşenler. Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ile yerleşenler. Yurtdışında Çalışanların Çocukları İçin Yükseköğretime Giriş Sınavı (YÇS) ve Askeri Lise Mezunları için Üniversiteye Geçiş sınavı (ALÜGS) sonuçlarına göre yerleşenler.

İKİ YIL BAŞARISIZ OLUNCA

Öğrenciler yerleştirildikleri yükseköğretim programının zorunlu hazırlık sınıfına devam etmelerine rağmen hazırlık sınıfını iki yıl içinde başarı ile tamamlayamadıkları için ilişikleri kesiliyor. Eğer başvurmaları halinde başka bir üniversitede veya kayıtlarının bulunduğu üniversitede, Türkçe öğretim yapılan programların birinci sınıflarına yerleştirebiliyor. Bu işlemi de ÖSYM yapıyor.

Adaylar yerleştirme işlemleri sonuçlarını ÖSYM sitesinden TC kimlik numaraları ve aday şifreleri ile öğrenebiliyor.

5 GÜN İÇİNDE KAYIT YAPTIRMAZSA

Bir yükseköğretim programına kayıt hakkı kazanan adayların kayıt işlemleri, 19-23 Kasım 2018 tarihleri arasında (5 iş günü içerisinde)  ilgili üniversite tarafından yapılacak. Kayıt için adayların, yerleştirildikleri yükseköğretim programının bağlı bulunduğu üniversiteye süresi içinde başvurmaları gerek. Aksi halde adaylar haklarını yitirecekler

16-11-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş