Arama sonuçları

Her 3 işsizden 2'si mavi yakalı

Her 3 işsizden 2'si mavi yakalı

Yaklaşık iki milyon işsiz var. Her 3 işsizden 2'si mavi yakalı. Mavi yaka sektörüne bakıldığında çoğu asgari ücret ile çalışıyor.Kariyer.net Genel Müdürü Fatih Uysal, Her 3 işsiz kişiden 2'sinin mavi yaka segmentinde olduğunu, mavi yakalılarının çoğunun da asgari ücretle çalıştığını söyledi. Düzenlediği basın toplantısında, Kariyer.net'in "İşin Olsun" uygulaması hakkında bilgi veren  Uysal, "İşin Olsun uygulaması şu an itibarıyla 700 binden fazla kişi tarafından indirildi. Yaklaşık 60 binin üzerinde ilan var. Bu da gerçekten frekansın çok yüksek olduğunu, doğru bir yaraya parmak bastığımızı göstermek açısından önemli" şeklinde konuştu.

YAKLAŞIK İKİ MİLYON İŞSİZ VAR

Her 3 işsiz kişiden 2'sinin mavi yaka segmentinde olduğunu, yaklaşık 2 milyon işsiz olduğunu kaydeden Uysal, "İşin Olsun" uygulamasının ocak ayında uygulamanın 1 milyondan fazla kişi tarafından indirilmesini amaçladıklarını kaydetti. Uysal, şöyle devam etti: 

"Türkiye'deki tüm öz geçmişlerin 25 milyonu Kariyer.net bünyesinde yer alıyor. 83 binin üzerinde firmaya hizmet veriyoruz. Ziyaret rakamlarına bakıldığında, Kariyer.net firmasına aylık 22 milyon ziyaret gerçekleşiyor. Bundan da önemlisi, bu ziyaretlerin önemli bir kısmı mobil üzerinden gerçekleşiyor. Yaklaşık 100 ziyaretin 70'ini mobil üzerinden alıyoruz."

İŞSİZLİĞİN YÜZDE 65'İNİ MAVİ YAKA ADAYLAR OLUŞTURUYOR

Mavi yaka sektöründe çoğu kişinin asgari ücret ile çalıştığını belirten Uysal, şunları kaydetti: 

"Dolayısıyla fazla birikim yapamıyorlar. Diğer segmentler ile kıyaslanıldığı zaman köşede birikmiş bir parası yok. O yüzden mavi yaka için bir gün bile işsiz kalmak, eve ekmek götürmemesi demek. Ciddi bir problem. O yüzden mavi yaka işini kaybediyorsa anında bulması lazım veya işsiz ise bir an önce iş bulması lazım.

Türkiye istihdam piyasasına baktığımızda, işsizliğin yüzde 65'ini mavi yaka adayların oluşturduğunu görüyoruz. Diğer taraftan, 2017 başından bu yana Kariyer.net'te gerçekleşen 100 milyonun üzerindeki başvurunun yüzde 10'u mavi yaka adaylardan, yüzde 90'ı ise beyaz yaka adaylardan geliyor. Biz burada mavi yaka istihdamı açısından büyük bir fırsat görüyoruz. Cama asılan ilanlar, eş, dost tavsiyesi gibi geleneksel iş ve eleman arama yöntemlerinin bu ihtiyacı karşılamada yetersiz kaldığını görüyoruz. Kariyer.net olarak, İşin Olsun uygulaması ile mavi yaka adayları işverenlerle kolayca buluşturmayı ve böylelikle mavi yaka istihdamına katkı sağlamayı hedefliyoruz. Ücretsiz olarak sunduğumuz bu uygulamaya giren mavi yaka adaylar, il/ilçe/mahalle/kapı numarasına kadar inerek iş arama ve işverenlere telefonla direkt ulaşma imkanına sahip. Uygulamadan yararlanan adaylar, çalışmak istedikleri iş için işverenleri doğrudan arayıp görüşebiliyor. İşverenler ise ücretsiz ilan yayınlayarak aradıkları elemanı kolaylıkla bulabiliyor. Mavi yaka çalışan istihdamındaki artışın, Türkiye'de istihdama önemli ölçüde katkı sağlayacağına inanıyoruz. Tüm mavi yaka çalışanları ve mavi yakaya ihtiyaç duyan işverenleri İşin Olsun'u denemeye davet ediyoruz."

 

14-12-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş