Arama sonuçları

Her açıklama TEOG velisinin kafasını daha da karışıyor

Her açıklama TEOG velisinin kafasını daha da karışıyor

Her açıklama TEOG velisinin kafasını daha da karışıyor. Geçtiğimiz 15 Eylül'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "TEOG'un kaldırılması lazım" sözlerinden sonra 19 Eylül'de bu yıl TEOG olmayacağı açıklaması yapıldı. Açıklama yapılmasına yapıldı da ortada henüz bir model yok. 

TEOG yerine gelecek sistemin ne olacağına ilişkin Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) çalışma yaptığı söyleniyor. Ancak Başbakan Binali Yıldırım'dan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz'a ve bürokratlara varana dek yapılan her açıklamadaki farklı bilgiler velilerin zaten karışmış kafalarını daha da karıştırıyor, soru işaretlerinin artmasına neden oluyor. 

Sürekli aileler "yerine ne gelecek?" araştırması yaparken olan da geleceklerini ilgilendiren bu model tartışmalarını anlamaya çalışan çocuklara oluyor. Kaldırılmamış olsa bu yıl TEOG'agirecek 1.2 milyon çocuk, aileleri gibi stres yaşıyor. 

Birçoğu ders çalışmayı bırakmış durumda. Sınav olmayacaksa "neden çalışalım" diyen öğrencileri aileleri ve öğretmenleri ikna etmeye çalışırken, birçok okulun sınıfında ve koridorunda ise ağlayan öğrencilerle karşılaşılıyor. 

Dün arayan bir öğretmen yaşadıklarını şöyle anlatıyor:

"8'inci sınıflarda okullar açıldığından bu yana ders işleyemez olduk. Çocuklar sürekli bizlere 'TEOG'un yerine ne gelecek?', 'Sınav yapılacak mı?' , 'Bize yüksek not verecek misiniz?', 'Yüzdelik dilime giremeyeceksem neden çalışayım?' diye soruyor. Birçok okulda başarılı öğrenciler yüzdelik dilime giremezlerse sınava alınmayacaklarını söyleyerek, sınıflarda, koridorlarda ağlıyor. Bu kadar belirsizlik öğrencilerin psikolojisini bozdu. Artık bir an önce ne model gelecekse açıklansın. Bu çocuklar mağdur edilmesin" 

Bir baba ise kızıyla yaşadıklarını bakın nasıl anlatıyor: 

"Kızım çok başarılı bir öğrenci. Hedefi İstanbul Erkek Lisesi. Bana 'Bir sınav yapılacakmış ve sadece yüzde 5 içine giren öğrenciler bu sınava girecekmiş. Bizim okulda herkes çok çalışkan, notlarımız çok yüksek. Hepimiz bu yüzdelik dilim içine nasıl gireriz? Aramızdan bazılarını eleyeceklermiş. Ben elenirsem ne olacak?' diyerek, ağlıyor. Kızım günlerdir uyumuyor. Arkadaşları da aynı durumda. Bu kadar stresi bu çocuklar hak etmiyor. Hem fiziksel hem de ruhsal sağlıkları bozuldu. Sınavsa sınav ne açıklayacaklarsa bir an önce açıklasınlar. Çocuklarımıza yazık oluyor." 

Açık uçlu sorulu sınav, herkese açık sınav, yüzde 5-10 dilimdeki öğrenciye özel sınav, adrese dayalı yerleştirme, kültür ve sanat etkinliklerine puan vererek yerleştirme ve daha onlarca model. 

Artık çocukları da aileleri de rahatlatacak ama güven de verecek bir sistemi açıklamanın zamanı daha gelmedi mi? 

02-10-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş