Arama sonuçları

İmam hatip öğrencilerinin de tercihi Anadolu lisesi

İmam hatip öğrencilerinin de tercihi Anadolu lisesi

İmam hatip öğrencilerinin de tercihi Anadolu lisesi. Liseye Geçiş Sistemi (LGS) yerleştirmelerinde ikinci nakil dönemi yerleştirme sonuçları açıklandı. 15 bin 574 öğrencinin açıkta kaldığı ikinci nakil yerleştirmesi de açıkta kalan öğrencilere çözüm olamadı.

Üstelik sorun yalnızca öğrencilerin açıkta kalması da değil. Açıkta kalma korkusuyla tercihlerine “meslek lisesi” eklemek zorunda kalan ve bu okullara yerleşen öğrenciler de Anadolu lisesinde okumak istiyor.

İMAM HATİP ÖĞRENCİLERİNİN DE TERCİHİ ANADOLU LİSESİ

Bu öğrenciler arasında çok sayıda imam hatip ortaokulu öğrencileri de bulunuyor. Bu öğrencilerin velileri çocuklarını Anadolu lisesine yollamak istediklerini dile getiriyor. Çocukları açıkta kalmasın diye tercih listelerine meslek liseleri de koymak zorunda kaldıklarını anlatan aileler, “Meslek lisesine yerleştik ama biz Anadolu lisesi istiyoruz” diyor.

OKULDA BULUNUŞLUK KALKTI AMA YERLEŞENLER NE OLACAK?

Bu aileler okulda bulunuşluk kriteri nakil uygulaması döneminde kalkmasına rağmen yarattığı mağduriyetin sürdüğünü dile getiriyor.

Bu kriter yüzünden kendilerinden daha düşük puanlı öğrencilerin Anadolu liselerine yerleştiklerini vurgulayarak, “kayıt alanı” ve “komşu kayıt alanında” sorunlar yaşandığını dile getiriyor. Üstelik de bu ailelere bazı rehber öğretmenler tarafından “özel okullar ve siz adres koşuluna takılmayacaksınız” bilgisi de veriliyor. Bu yönlendirmelerle tercih yaptıklarını söyleyen ve aralarında ikamet değiştiren aileler de “açıkta kalmasın” diyerek yazdıkları meslek liselerine yerleştiklerini anlatıyor.

İşte çocukları imam hatip ortaokulda okuyan ailelerden gelen mesajlardan bazıları:

REHBERLER YANLIŞ YÖNLENDİRDİ

Biz İstanbul Eyüp’te oturuyoruz. Ama ailevi nedenlerle mayıs ayında Beşiktaş’a taşındık. Oğlum ortaokulu Eyüp’te imam hatip okulunda bitirdi. Tercihlerimizi de bu okulda rehberlere danışarak yaptık. Bize ‘imam hatipler ve özel okullar adres muafiyetinde olacak’ dediler. Buna dayanarak tercih yaptık. Ama okulda bulunuşluk yüzünden seçtiğimiz okullara yerleşemedik. Nakillerde bu kriter kalkınca ‘oh’ dedik, rahatladık. Ama eşimin çocuk açıkta kalacak korkusuyla meslek lisesini de tercihlerimize koyduk. Sonuç meslek lisesi oldu. Nakillerde de durum değişmiyor. Oğlum 92 ortalamayla meslek lisesinde. Biz Anadolu lisesi istiyoruz. Meslek ya da imam hatip lisesine neden gitmek zorundayız?

 

NEDEN İMAM HATİP LİSESİNE GİTMEMİZ GEREKİYOR?

Bizler çocukları imam hatip ortaokulunda okumuş velileriz. Toplumda bizim çocuklarımızın imam hatip lisesine devam etmeleri gerektiğine ilişkin bir yargı var. Neden bu şekilde düşünülüyor. Anadolu lisesini bizler tercih edemez miyiz? Çocuklar imam hatip ortaokulunda okuduğu için imam hatip lisesine mi gitmek zorunda? Bizler çocuklarımızın iyi bir eğitim almasını istiyoruz. Bunun için de tercihimiz Anadolu liseleri oluyor. Ama bu liselerin kontenjanları çok sınırlı. Bizler ikili eğitime bile razı olduk. Ama çocuklarımızı istediğimiz okul türlerine yollayabilmeliyiz. Bunun için de kontenjanlar artırılmalı.

 

20-08-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş