Arama sonuçları

Kaldırılan halk oyunları kursları tekrar açılıyor

Kaldırılan halk oyunları kursları tekrar açılıyor

Kaldırılan halk oyunları kursları tekrar açılıyor. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) kaldırılan halk oyunları kurslarını tekrar açıklama kararı aldı. Halk oyunları kurslarının da “güncelleme” yapıldığı için geçici süre için durdurulmuş olduğunu söyledi.

Geçtiğimiz 21 Ağustos’ta halk oyunları kurslarının açılmasının durdurulması kararı büyük tepki çekmişti. Meclis gündemine de taşınan halk oyunları kursları ile ilgili MEB yeni bir karar alarak, tekrar açılacağını duyurdu. Tekrar açılması ile ilgili olarak da “güncelleme” denildi.

KALDIRILAN HALK OYUNLARI KURSLARI TEKRAR AÇILIYOR

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklama şöyle:

“Halk oyunları kurs programları, güncellenerek faaliyete geçti. Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü tarafından güncellenen halk oyunları kurs programları, yeniden faaliyete geçti.

Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü, halk oyunları kurs programlarını, halk eğitimi merkezlerinde açılan diğer kurs programlarında olduğu gibi e-Yaygın Sistemi üzerinden izleyerek değerlendiriyor.

‘GÜNCELLEME İÇİN DURDURULMUŞTU’

Bu kapsamda; Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğünce Türk Halk Oyunları Federasyonundan ve halk kültürünü temsil eden katılımcılarla birlikte toplantılar gerçekleştirildi. Bu alandaki kurs programlarında gerçekleştirilmesi gereken güncelleme çalışmaları e-Yaygın sisteminde yüklü tüm halk oyunları programları değerlendirildi.

 Güncellenmesi amacıyla geçici olarak durdurulan halk oyunları kurs programları, yeniden faaliyete geçti

Değerlendirme sonucunda sistem yenileme çalışmaları yapılarak kurs programları gelişen ve değişen eğitim beklentilerine göre yeniden düzenlendi. Böylece güncellenmesi amacıyla daha önce geçici olarak durdurulan halk oyunları kurs programları, yeniden faaliyete geçti. Bu doğrultuda, Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü’nce kurs programlarının yeniden açılmasını sağlamak üzere tüm valiliklere yazı gönderildi.

Kültürel mirasın sonraki kuşaklara aslını koruyarak aktarılmasında büyük önem taşıyan, insanlar arası sosyal iletişimin pekiştirilmesinde etkin bir role sahip olan halk oyunları kurs programları, halk eğitimi merkezleri aracılığıyla faaliyetlerine devam ediyor.

31-10-2017


Etiketler

MEB

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin