Arama sonuçları

Kapatılan okullara ödenen paralar iade ediliyor mu?

Kapatılan okullara ödenen paralar iade ediliyor mu?

Kapatılan okullara ödenen paralar iade ediliyor mu? 15 Temmuz darbe girişiminin ardından ilan edilen OHAL kapsamında çıkarılan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile 15 vakıf üniversitesi ile birlikte bine yakın okul da kapatılmıştı. Kapatılan üniversitelerde okuyan 65 bin öğrenci YÖK tarafından başka üniversitelere yerleştirilirken, kapatılan ilk, orta ve liselerde okuyanlar da devlet ve özel okullara geçti. 

Bu süreçte ailelerin en sık sorduğu soru ise bu okullara ödenen öğrenim ücretlerini geri alıp alamayacakları oldu. Çünkü birçok aile erken kayıt indirimi nedeniyle bir yıl sonraki öğrenim ücretlerini peşin ödedi. Üniversiteler için bu sorun çözülürken, diğer eğitim kademelerindeki aileler henüz ödedikleri paraları ne geri alabildi ne de bunlarla ilgili bir adım atıldı. 

KAPATILAN OKULLARA ÖDENEN PARALAR YANDI MI?

Hürriyet'te yer alan habere göre bu aileler için önemli bir gelişme var. Maliye Bakanı Naci Ağbal, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından kapatılan özel öğretim kurumu ve kuruluşu, okul, dershane, yurt, pansiyon gibi kurumlara, kapatma döneminden sonrası için peşin ödeme yapan vatandaşların mağduriyet yaşamaması için bu paraların ilgili şirket varlıklarından karşılanması için 81 il valiliğine talimat verildiğini söyledi. Ağbal, vakıf yüksek öğretim kurumları olarak belirtilen üniversitelerin bundan hariç olduğunu söyledi.

CHP Hatay Milletvekili Hilmi Yarayıcı’nın yazılı sorularını yanıtlayan Ağbal, bu kurumlara ilişkin genelge yayınlandığını ifade etti. Ağbal, söz konusu genelgenin “İstihkak ve alacak taleplerine yönelik başvuruların değerlendirilmesi” başlıklı 14’üncü maddesinde anılan taleplere ilişkin işlemlerin nasıl yapılacağı açıklanmıştır” dedi. 

 

27-04-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş