Arama sonuçları

Kapatılanların tümü ‘devlet üniversitesi’ olsun

Kapatılanların tümü ‘devlet üniversitesi’ olsun

FETÖ örgütü ile ilişkileri nedeniyle OHAL kapsamında çıkarılan Kanun Hükmünde Kararname ile 15 vakıf üniversitesi kapatıldı. Kapatılan bu üniversitelerden ikisi yasa teklifi ile devlet üniversitesi haline dönüşünce sosyal medyada kampanya başladı. Talep ise “Kalan 13 üniversitede devlet üniversitesi olsun ve öğrencileri de bu kurumlarda okumaya devam etsin” oldu.

TBMM Genel Kurulu’nda TBMM Genel Kurulu’nda Gediz Üniversitesi ve İzmir Üniversitesi'nin yerine iki devlet üniversitesinin kurulması kararı alındı. Gediz'in adı İzmir Bakırçay Üniversitesi, İzmir Üniversitesi'nin adı ise İzmir Demokrasi Üniversitesi oldu. Kararın ardından AK Parti İzmir İl Başkanı Bülent Delican yaptığı açıklamada devlet üniversitesi haline gelen bu iki üniversitenin öğrencilerinin bu okullarda eğitimlerine devam edeceklerini açıkladı. 

Bu kararın ardından ise sosyal medyada kampanya başladı. Talep ise İzmir ve Gediz üniversitelerinde olduğu gibi kapatılan tüm üniversitelerin devlet üniversitesi haline dönüştürülmesi oldu. Mesajlarda, “Gediz ve İzmir gibi kalan 13 üniversiteyi de devlet üniversitesi haline getirelim. Bu üniversitelerin öğrencileri de devlet üniversitesi olan kurumlarda okumaya devam etsin” oldu. 

Kapatılan üniversitelerin öğrencileri de diğer üniversitelerin yönetici ve öğrencilerinin kendilerini istemediklerini söyleyerek, “Okuduğumuz üniversiteleri devlet haline dönüştürün” diyor. 

Bu arada YÖK’ün akademisyen milletvekilleriyle yaptığı toplantıya katılan CHP Eskişehir Milletvekili Gaye Usluer yine CHP Antalya Milletvekili Mustafa Akaydın, İstanbul Milletvekili Sibel Özdemir, Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ve Muğla Milletvekili Nurettin Demir basın toplantısı düzenlemişti. 

KENDİ OKULLARINDA OKUSUNLAR

Usluer kapatılan vakıf üniversitelerinin devlet üniversitesi olarak eğitime devam etmeleri gerektiğini vurgulamış ve şöyle demişti: “Kapatılan üniversiteler devlet üniversiteleri haline getirilsin. Öğrenciler mevcut koşullarda kendi üniversitelerinde okumaya devam etsin.”

KAPATILAN ÜNİVERSİTELERİN ÖĞRENCİLERİ TERCİH YAPACAK

Kapatılan üniversitelerin öğrencileri için YÖK, geçtiğimiz 18 Ağustos’ta bir karar açıkladı. YÖK kapatılan üniversitelerin önlisans ve lisans programlarındaki öğrencilerin işlemleri ile ilgili usul ve esasların belirlendiğini duyurdu. Buna göre kapatılan üniversitelerde okuyan 65 bin 216 öğrenci 23 -26 Ağustos tarihleri arasında 24 tercih yapacak. Bu öğrenciler sınava girdikleri yılın puanları dikkate alınarak, yükseköğretim programlarına tekrar yerleştirilecek

ÖDEDİKLERİ ÜCRETLER GERİ ALINACAK MI?

Bu arada kapatılan yükseköğretim kurumlarının öğrenci ve velileri bu üniversitelere ödedikleri ücretleri geri alıp alamayacaklarını da soruyor. 

YÖK yetkililerinden aldığımız bilgi ise şöyle: 

YAZILI BELGE GÖSTEREBİLİRSE 

Öğrenci önümüzdeki öğretim yılının ücretini ödediğini gösterir belgeyi yerleşeceği üniversiteye beyan edebiliyorsa bir sorun olmayacak. Burs gibi geçmişteki hakları da yazılı beyan olduğu sürece geçerli olacak.  

KAPATILAN ÜNİVERSİTELER VE ATANAN KOORDİNATÖR ÜNİVERSİTELERİ

1- Bursa Orhangazi Üniversitesi (Bursa)- Bursa Teknik Üniversitesi
2- Canik Başarı Üniversitesi (Samsun) - Ondokuz Mayıs Üniversitesi
3- Fatih Üniversitesi (İstanbul)- İstanbul Üniversitesi
4- Gediz Üniversitesi (İzmir)- İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
5- İpek Üniversitesi (Ankara)- Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
6- İzmir Üniversitesi (İzmir)- Dokuz Eylül Üniversitesi
7- Melikşah Üniversitesi (Kayseri)- Erciyes Üniversitesi
8- Mevlana Üniversitesi (Konya)- Selçuk Üniversitesi
9- Murat Hüdavendigar Üniversitesi (İstanbul)- İstanbul Üniversitesi
10- Selahattin Eyyubi Üniversitesi (Diyarbakır)- Dicle Üniversitesi
11- Şifa Üniversitesi (İzmir)- Ege Üniversitesi
12- Süleyman Şah Üniversitesi (İstanbul)- İstanbul Medeniyet Üniversitesi
13- Turgut Özal Üniversitesi (Ankara)- Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
14- Zirve Üniversitesi (Gaziantep)- Gaziantep Üniversitesi
15- Kanuni Üniversitesi (Adana)- Eğitim öğretime başlamadı

21-08-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş