Arama sonuçları

Koruyorum derken çocuğunuzu hasta etmeyin

Koruyorum derken çocuğunuzu hasta etmeyin

Koruyorum derken çocuğunuzu hasta etmeyin. Aileler, özellikle ilk çocuklarında tecrübesizliğin de etkisiyle aşırı korumacı olabiliyor. Çocuğu mümkün olduğunca kalabalık ortamlardan uzak tutmaya çalışır, sokağa da pek çıkarmazlar. Ancak, tamamen iyi niyetli olan bu davranışlar,  çocukların okul çağında daha sık hastalanmasına neden olabilir.

Kış mevsimiyle birlikte artan ve özellikle de okullarda çocuklar arasında bulaşarak yayılan enfeksiyon hastalıklarına dikkati çeken Anadolu Sağlık Merkezi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanları Dr. Ayşe Sokullu ile  Dr. N. Kemal Akpınar, ailelere şu tavsiyelerde bulundu:

BIRAKIN MİKROORGANİZMALARLA ERKEN TANIŞSIN 

Okul çağı çocuklarının enfeksiyona neden olan mikroorganizmalara duyarlılıkları, anne ve babaların bazı tutumlarına göre değişkenlik gösterebilmekte. Aşırı koruyucu tutumlar; örneğin, çocukların parkta, sokakta veya bahçede oynamasına engel olmak, doğanın mikroorganizmalarıyla tanışmalarını da engelliyor. Bu da çocukların o mikroorganizmalara yanıtının daha düşük seviyede kalmasına ve daha şiddetli enfeksiyon geçirmelerine sebep olabiliyor. Çocuk mikroorganizmalarla ne kadar erken tanışırsa, okul çağında karşılaşacağıenfeksiyonları da o kadar kolay atlatabiliyor.

İLK ÇOCUKLAR DAHA SIK HASTALANIYOR

İkinci çocuklar genellikle okula başladıklarında pek hasta olmazlar. Bunun nedeni aslında, bebekken ağbi veya ablasının okuldan eve hastalık getirmesi ve daha bebekken geçirdiği bu hastalıklar nedeniyle, okul çağında karşılaşacağı hastalıklara bağışıklık kazanmasıdır. Fakat ilk çocuklar, yuvaya ya da ilkokula başladıklarında ilk defa kalabalık bir ortama girdikleri için bakterilerle karşılaşıyor ve daha sık enfeksiyon geçiriyorlar.

HASTA OLAN ARKADAŞLARLARI VARSA 

Herhangi bir enfeksiyon hastalığına yakalanan çocukların, enfeksiyonu diğer çocuklara bulaştırmamaları için evde istirahat etmeleri, okula gitmemeleri en ideal önlem. Ayrıca hastalıkların artış gösterdiği kış döneminde, çocukların okulda hasta olan arkadaşlarıyla öpüşmemesi veya sarılmaması, hasta olan arkadaşlarının kullandığı materyalleri kullanmaması da oldukça önemli.  

Genellikle istirahat, sıvı ve beslenme desteğiyle üst solunum yolu enfeksiyonları ilaçsız bir haftada atlatılabiliyor. Fakat çocuğun ateşini düşürmede ve besin desteği konusunda zorlanma söz konusuysa, kusma oluyorsa ve ailede havale öyküsü varsa evde tedavi yönetimi zor olacaktır. Bu noktada tedavinin donanımlı bir sağlık merkezinde yapılması daha uygundur. 

OKUL ÇAĞINDAKİ ÇOCUKLARA BAĞIŞIKLIK GÜÇLENDİRİCİ BESLENME ÖNERİLERİ  

- Güne mutlaka kahvaltıyla başlanmalı

-Kış mevsiminde özellikle; lif içeriği açısından armut, C vitamini açısından zengin narenciye, yeşilliklerden en az biri (ıspanak, pazı, brokoli, maydanozlu yemekler) yenmeli 

- Peynir, süt ya da yoğurt gibi süt ürünlerinden en az biri tercih edilmeli

-Hazır paket gıdalar, şekerlemelerden uzak durulmalı 

-Haftada iki kez balık gibi Omega 3’ten zengin yiyecekler yenmeli. 

- Özel dönemlerde, sınav gibi stresli durumlarda ya da dönemsel beslenme bozukluğu olduğunda balık yağıyla Omega 3 takviyesi yapılabilir.

-Kuru meyve ve yemiş tüketilmeli 

Şule YILMAZ

pervinkaplanblog@gmail.com

 

11-01-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin