Arama sonuçları

KYK yurtları için ne zaman başvuracaksınız?

KYK yurtları için ne zaman başvuracaksınız?

KYK yurtları için ne zaman başvuracaksınız? Üniversite yerleştirme sonuçlarıaçıklandı. Bir yükseköğretim kurumuna yerleşen öğrenciler için sırada barınma sorununu çözmek var. Özellikle İstanbul, İzmir, Ankara gibi büyükşehirlerde öğrencilerin en büyük sorununu barınma oluşturuyor. 

Öğrencilerin barınma sorunu için en fazla seçenek ise Gençlik ve Spor Bakanlığı Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu KYK yurtlarında sunuluyor.

KYK YURT BAŞVURULARI İÇİN NE ZAMAN BAŞVURACAKSINIZ?

KYK yurt başvuruları 14 Ağustos'ta başlayacak ve 20 Ağustos'ta sona erecek.  KYK'nın ülke geneli ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) toplam 748 yurdu bulunuyor. Yurtların kapasitesi ise 600 binden fazla. 

KYK YURT BAŞVURULARI NASIL YAPILACAK?  

Öğrencilerin başvuruları e-devlet’te yer alan öğrenim bilgilerine göre değerlendirilecek. Bu nedenle öğrencilerin başvuru sırasında herhangi bir sorun yaşamaması için öncelikle e-devlet'e girip, okul/bölüm bilgilerini kontrol etmeleri, bilgilerinde yanlışlık olan öğrencilerin üniversitenin öğrenci işleri bürolarıyla görüşerek düzelttirmeleri gerekecek. Hatalı ya da eksik öğrenim bilgisiyle yurt başvurusu yapılamayacak. Bilgilerinde hata olmayan öğrenciler ise başvurularını doğrudan gerçekleştirebilecek.

KYK YURT İÇİN ÖSYM’DEN BİLGİ ALACAK

Öğrencilerin başvuru sırasındaki kodlama hatalarını ortadan kaldırmayı amaçlayan KYK, geçen yıl kısmi olarak uyguladığı sistemi bu yıl tam olarak hayata geçirecek. Buna göre, öğrencilerin okul bilgileri, YÖK'ün sistemi üzerinden alınacak. Uygulama sayesinde öğrencilerin başvuru esnasında yanlış işaretleme yaparak, mağdur olması engellenecek.

Ayrıca başvurular e-devlet üzerinden alınacağı için, e-devlet şifresi olmayan öğrencilerin kimlikleri ile PTT şubelerinden e-devlet şifresi almaları veya diğer e-devlet'e giriş yöntemlerinden birine (internet bankacılığı, e-imza, mobil imza, T.C. kimlik kartı) sahip olmaları gerekiyor.

Öğrenciler, yurtlara "yurtkur.gsb.gov.tr"den ulaşabilecek. 

KYK YURT ÜCRETİ NEDİR?

KYK yurtlarında aylık barınma ücreti 150 TL ile 265 TL arasında değişiyor. 

 

09-08-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş