Arama sonuçları

LGS: MEB’de 2 isim daha görevden alındı

LGS: MEB’de 2 isim daha görevden alındı

LGS: MEB’de 2 isim daha görevden alındı. Milli Eğitim Bakanlığı’nda (MEB) Liseye Geçiş Sistemi (LGS) yerleştirmelerinde yapılan hatalar görevden almalar ve soruşturmalarla sürüyor. Önceki gün eski Müsteşar Yardımcısı Muhterem Kurt ile Ölçme Değerlendirme Genel müdürü Bayram Çetin ile Yenilik ve Eğitim Teknolojileri (YEĞİTEK) Genel Müdürü Bilal Tırnakçı görevden alınmış haklarında soruşturma açılmıştı.

LGS: MEB'DE İKİ İSİM DAHA GÖREVDEN ALINDI

Bu kez de MEB Müsteşar Yardımcısı Muhterem Kurt’un ekibinden 2 kişinin daha işine son verildi. Bu isimler 2014’ten beri Ölçme Değerlendirme Genel Müdürlüğü Koordinatörü olarak çalışan Ergül Dengiz ile Soru Oluşturma ve Geliştirme Daire Başkanı Hüseyin Güç.

Hürriyet’ten Gülseven Özkan’ın haberine göre Dengiz ve Güç’ün işine son verildi. Güç’ün görev tanımları arasında, ‘Genel Müdürlükçe yapılan sınavlarda sorulacak soruları hazırlamak veya hazırlatmak, denetimini yaptırmak ve güvenli bir şekilde saklamak’, ‘Soru bankası oluşturmak ve geliştirmek, soru bankası oluşturmayla ilgili altyapı çalışmalarını yapmak’ yer alıyor.

HAZIRLADIĞI SORULAR ELEŞTİRİLMİŞTİ

Liselere Geçiş Sınavı’ndaki (LGS) sorular çok zor oldukları yönünde yoğun eleştirilere neden olmuştu. Güç, şöyle dedi. “Bu bir görev değişimi. Yeni arkadaşlara başarılar diliyorum. Kamu hizmeti bir emanettir. Bu noktada gayet huzurluyum, mutluyum, keyifliyim. Bu görevi bana veren yetkililerin güvenini boşa çıkarmadığımı düşünüyorum. Müşavir olarak devam ediyorum.”

BAKANLIKTA ATAMALAR BAŞLADI

 

Görevden alınan MEB Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürü Doç. Dr. Bayram Çetin’in yerine MEB’de Bilgi İşlem Dairesi Başkanı olarak görev yapan Özgür Türk atandı. Türk’ten boşalan koltuğa ise aynı birimde Yönetim Bilgi Sistemleri Daire Başkanı olan Ahmet Sarı getirildi. Yenilik ve Eğitim Teknolojileri (YEĞİTEK) Genel Müdürü Bilal Tırnakçı’nın görevini ise Eyyup Tanyıldız devraldı.

ÖRNEK BİR AĞABEYİMİZDİR

Tanyıldız görev tesliminde şöyle dedi:

“Genel müdürümüz beni bürokrasiye kazandıran ve daire başkanı olarak göreve getiren kişidir. Kendisinden başta iletişim olmak üzere çok şey öğrendim. Bu sebeple ilişkimiz ömür boyu devam edecek. Bir işe başlamak kadar bitirmek de önemli. Genel müdürümüz bugün görevinden ayrılırken gördüğümüz şu manzara, görevi süresince çalışmalarını yüz akıyla yaptığının göstergesi. Kamunun menfaatlerini, çalışanlarının haklarını işlerinin gerektirdiği sorumluluk duygusuyla temsil etti. Bir hak ihlaline hiçbir zaman aracılık etmedi. Bu yönüyle örnek aldığımız bir ağabeyimiz. ”

ZARARA UĞRATTILAR İDDİASI VAR

 

Öte yandan Tırnakçı, hakkındaki iddialar üzerine, “Bu projede alımlar nedeniyle devleti zarara uğrattığıma yönelik ne tarafıma yazılı bir tebliğ yapıldı, ne de amirlerimce sözlü soru soruldu” derken, Temel Eğitim Genel Müdürü Cem Gençoğlu ise hâlâ görevinin başında olduğunu vurguladı.

GÖREVDEN AYRILMAK İSTİYORDUM

 

Görevden alınan Ölçme Değerlendirme Genel Müdürlüğü Koordinatörü Ergül Dengiz de, şöyle dedi: “4 yıldır koordinatördüm. Normalde bilişim teknolojileri öğretmeniyim. Biraz da öğrencilerime vakit ayırmak istedim. Görevden ayrılmak istiyordum. Bizim açımızdan çok yerinde bir karar alındı. Teşekkür ediyoruz. Bugüne kadar değerlendirme işlemleri güzel yapıldı, bundan sonra da güzel yapılacağına inanıyorum. Yapılanla ilgili herhangi bir problemimiz yok. Yeni kan gerekiyordu.”

05-08-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş