Arama sonuçları

LGS, OKS, SBS, TEOG... Sıradaki?

LGS, OKS, SBS, TEOG... Sıradaki?

LGS, OKS, SBS, TEOG: Sıradaki? Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “TEOG’un kaldırılması gerekir?” sözleri ile birlikte liselere geçiş sisteminde yeni bir değişiklik daha yaşanacak. Türkiye’de en sık değişen sistem liselere geçiş sınavları oldu. 2000-2014 yılları arasında her 2.5 yılda bir kez liseye geçiş sistemi değişti. 

4 YILDA 4 FARKLI SINAV GELDİ 

Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı'nın (SETA) ortaöğretime geçiş sistemleriyle ilgili hazırladığı rapor, liselere geçişte sınavların belirleyici olduğunu ancak sınavların yapısı, içeriği, puan hesaplama yöntemi gibi konularda istikrar sağlanamadığını gösteriyor. Her sınav sistemi merkezi sınavların eğitim sistemi, öğrenci ve veliler üzerindeki olumsuz etkilerini azaltmak hatta yok etmek gerekçesiyle getiriliyor. 1997 yılında 8 yıllık kesintisiz eğitimin yaşama geçmesi ile birlikte başta yabancı özel liseler olmak üzere ortaokullar kaldırıldığı için liselerine merkezi sınavla öğrenci almaya başladı. 2000-2014 arasında tam 4 kez sınav sistemi ve puan hesaplaması değişti.

Türkiye’de geçmişe baktığımızda, okulların öğrencilerini hep sınavla seçerek aldıklarını görüyoruz. İlk kez 1955 yılında Maarif Koleji adıyla İstanbul, İzmir, Eskişehir, Diyarbakır, Konya ve Samsun'da kurulan okullar öğrencilerini sınavla aldı. 1975'te bu okullar "Anadolu Lisesi" adını aldılar, sayıları hızla arttı ve sınavla öğrencilerini almaya devam etti.

Onlar gibi 1964'te kurulan fen, 2003'te ilk kez açılan sosyal bilimler, 1990'da Anadolu öğretmen ve ilki 1985'te eğitime başlayan Anadolu imam hatip liseleri de, 2005'te kurulan ve 2009'da sosyal ve spor liseleri olarak birleştirilen okullar da hep kendi öğrencilerini sınavla seçti.İşte Türkiye’de 1999’dan itibaren uygulanan liselere geçiş sistemleri:

LİSELERE GİRİŞ SINAVI: (LGS) 1999-2004 yılları arasında uygulandı. Bu sistemle Anadolu, Anadolu öğretmen, mesleki ve teknik, imam hatip ile fen ile sosyal bilimler liselerine öğrenci alındı. Bu sınavlara 8. sınıf öğrencileri girdi.

ORTAÖĞRETİM KURUMLARI SEÇME VE YERLEŞTİRME SINAVI (OKS): 2004'ten itibaren LGS yerine OKS kullanılmaya başlandı. Bu sınavın içine Polis Koleji aday tespit sınavı, devlet parasız yatılılık ve bursluluk sınavı da katıldı. 

3'LÜ SEVİYE BELİRLEME SINAVLARI (SBS): 2007 yılına gelindiğinde dönemin Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik yeni sınav sistemini açıkladı. OKS, 2007 ve 2008 yılında yapıldıktan sonra kaldırılacak, yerine ilköğretim 6, 7 ve 8. sınıf sonlarında girilen SBS getirilecekti. 2008 yılında OKS son kez yapıldı ve yerine SBS'ler geldi. Öğrenciler 3 yıl sınava girdi. 

TEK SEVİYE BELİRLEME SINAVI (SBS) 1 Mayıs 2009'da Çelik yerine gelen Nimet Baş (Çubukçu) iki yıldır uygulanan bu sistemin ailelerden ve öğrencilerden gelen şikayetler gerekçesiyle 3'ten bire indirileceğini 28 Haziran 2010'da yaptığı açıklamayla duyurdu. SBS 6. ve 7. sınıflardan kademeli olarak kaldırılacak ve yalnızca 8. sınıfın sonunda uygulanacaktı. Nimet Baş'ın yerine Temmuz 2011'de göreve başlayan Ömer Dinçer ise SBS'lerin kaldırılacağını açıkladı.

TEMEL EĞİTİMDEN ORTAÖĞRETİME GEÇİŞ SİSTEMİ (TEOG)

2013 Ocak ayında Milli Eğitim Bakanı olan Nabi Avcı da 4 Eylül 2013 tarihinde adında sınav kelimesi geçmeyen TEOG sistemini açıkladı. Buna göre 8. sınıf öğrencileri 6 dersten yılda toplam 12 sınava girecek. Bu sınavların sonuçları liselere yerleştirmelerde kullanılacak puanın hesaplanmasında yüzde 70 etkili olacak, 3 yıllık yılsonu başarı puanları da yerleştirme puanının oluşmasında yüzde 30 katkı yapacak.  

 

17-09-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş