Arama sonuçları

LGS sorularını paylaşan öğretmenlere 1 yıla kadar hapis istendi

LGS sorularını paylaşan öğretmenlere 1 yıla kadar hapis istendi

LGS sorularını paylaşan öğretmenlere 1 yıla kada hapis istendi. İstanbul'da 2 Haziran 2018'de yapılan Liselere Geçiş Sınavı (LGS) sırasında, cep telefonu üzerinden görüntü alarak sınav sorularını paylaştığı gerekçesiyle 2 öğretmen hakkında "görevi kötüye kullanma" suçundan birer yıla kadar hapis cezası istendi.

Öğretmenler hakkında Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'nca iddianame hazırlandı.

LGS SORULARINI PAYLAŞAN ÖĞRETMENLERE 1 YILA KADAR HAPİS İSTENDİ

İddianamede, LGS'nin yapıldığı 2 Haziran 2018'de 155 Polis İhbar Hattı'nı arayan Ö.K'nin internet üzerinden sınav sorularının dağıtıldığı ve kendisine de bu şekilde ulaştığı yönünde ihbarda bulunduğu belirtildi.

Bunun üzerine polis ekiplerinin ihbarcıyla görüştüğü bilgisi verilen iddianamede, Madenler Lisesi'nde öğretmenlik yaptığını belirten Ö.K'nin kendisine internet üzerinden gönderilen sınav sorularının fotoğraflarını da ekiplere gösterdiği kaydedildi.

KİMLERİN GÖNDERDİĞİ BELİRLENDİ

İddianamede, bu şekilde başlatılan soruşturma kapsamında bilgi sahibi olarak ifadesi alınan kişilerden 2'sinin söz konusu fotoğrafları kendilerine sanıklar A.K. ile H.A'nın gönderdiğini söylediği belirtildi.

İddianamede beyanına yer verilen sanık A.K'nin söz konusu tarihte LGS sınavının yapıldığı Pendik Şeyhli Mahir İz Ortaokulu'nda 10 numaralı salonda salon başkanı olarak görev aldığını, sınav devam ederken İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersine ait sınavların fotoğrafını çekip arkadaşına gönderdiğini, buradaki amacının herhangi bir menfaat temini değil, arkadaşının bilgisine başvurmak olduğunu söylediği ifade edildi.

CANI SIKILINCA FOTOĞRAF ÇEKMİŞ

Diğer sanık H.A'nın da beyanına yer verilen iddianamede, Ümraniye Zübeyde Hanım Ortaokulu'nda 19 numaralı salonda görevli gözetmen olduğunu, sınavda canının sıkılması nedeniyle Fen Bilgisi sınavının fotoğrafını çekerek arkadaşına WhatsApp üzerinden gönderdiğini söylediği aktarıldı.

GENİŞ KİTLELERE ULAŞTI

İddianamede, tanık olarak ifadeleri alınan kişilerin beyanlarına göre, bir elden başlayan fotoğraf paylaşılmasının herkesin bir grupla paylaşması yolu ile yayıldığının anlaşıldığı, bu fotoğraf paylaşımını başlatan kişilerin de kendi ikrarlarıyla A.K. ve H.A. olduğunun anlaşıldığı belirtildi.

Şüphelilerin yasak olmasına rağmen telefonu çeşitli mazeretlerle sınav salonuna getirdiği kaydedilen iddianamede, şüphelilerin sınav devam ederken fotoğrafları çekip arkadaşlarına attıkları, arkadaşlarının da kendi gruplarında paylaşarak fotoğrafların geniş kitlelere yayılmasına neden oldukları vurgulandı.

SINAV KURALLARINA UYMADILAR

İddianamede, sanık öğretmenlerin kurallara uyup yasak olan bu fiilleri işlememesi gerektiği halde görevlerini ihmal ederek sınav sorularının fotoğraflarını çekip paylaştıkları savunuldu.

Öğretmenlerin bu şekilde üzerlerine atılı "görevi kötüye kullanma" suçunu işledikleri kaydedilen iddianamede, üçer aydan birer yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi.

İddianame gönderildiği Anadolu 60. Asliye Ceza Mahkemesince kabul edildi. Sanıklar ilerleyen günlerde hakim karşısına çıkacak.

10-05-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş