Arama sonuçları

Maarif Vakfı sertifikalı öğretmen havuzu oluşturacak

Maarif Vakfı  sertifikalı öğretmen havuzu oluşturacak

Maarif Vakfı sertifikalı öğretmen havuzu oluşturacak. Türkiye Maarif Vakfı Başkanı Prof. Dr. Akgün burs verdikleri yabancı öğrencilerden öğretmen adayı olan son sınıf öğrencilerine ilişkin projelerini açıkladı. Akgün, üniversite son sınıfta öğretmen adaylarını Maarif Vakfı Sertifika Programı'na alarak, vakfın kuruluş amacı, misyonu ve mesleki eğitime ilişkin ders vereceklerini söyledi.  

MAARİF VAKFI SERTİFİKALI ÖĞRETMEN HAVUZU

Başkan Akgün şöyle konuştu: "Öğrencilere istihdam havuzu oluşturarak, hayatlarını garanti altına almalarını sağlamış olacağız. Afrika, Balkanlar ve dünyanın birçok yerinde açtığımız Maarif Vakfı okullarında yerel dille birlikte Türkçe'yi bilen öğretmenlerin görev yapacak olması, hem Türkiye hem de o ülke açısından son derece önemli olacak. Çünkü Maarif Vakfının en önemli hedeflerinden birisi de uluslararası eğitim merkezi olmak. Bundan dolayı kendi öğretmen havuzumuzu oluşturmayı amaçlıyoruz."  

YABANCI ÖĞRENCİYE İSTİHDAM GARANTİLİ BURS 

Akgün, Türkiye'de lise eğitimi gören yabancı uyruklu öğrencilerin öğrenim hayatlarına eğitimfakültelerinde devam etmeleri durumunda 2017-2018 eğitim öğretim döneminden itibaren burs vereceklerini bildirdi.  Akgün bir yıldan kısa süredir faaliyet gösteren Maarif Vakfının dünyanın birçok ülkesinde FETÖ'nün eğitim yapılanmalarına karşı yoğun çaba göstermesinin yanı sıra Türk dili, kültür ve tarihini yaymak için çalışmalar yürüttüğünü belirtti. FETÖ ile mücadele için 50'ye yakın ülkede temaslarda bulunan Türkiye Maarif Vakfının, örgüte ait 30 okulu devraldığını kaydeden Akgün şöyle dedi: 

"Devraldığımız ve açmayı planladığımız okullarımızda hizmet vermek üzere Türk dilini, kültürünü bilen, Türkiye'de yetiştikten ve mezun olduktan sonra ülkesine hizmet etmek isteyen eğitimcilerin istihdamı için çalışma yürütüyoruz. Proje kapsamında öğrencileri, eğitimfakültelerine gitmeleri konusunda teşvik etmiş olacağız."

İSTİHDAM HAVUZUNA KATMAK İSTİYORUZ

Akgün, burs projesi kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı ile işbirliği yaptıklarını ifade ederek, Türkiye Diyanet Vakfı'ndan burs alarak Milli Eğitim Bakanlığı ile işbirliği içerisinde "devlet parasız yatılı" statüsünde eğitimlerine devam eden Uluslararası İmam Hatip Lisesi öğrencilerine üniversitede eğitim fakültelerini tercih etmeleri durumunda burs vereceklerini bildirdi.

7 ULUSLARARASI İMAM HATİP LİSESİ 

Akgün, Türkiye'de sayıları 7 olan Uluslararası İmam Hatip Lisesi'nde öğrenim gören yabancı öğrencilerin yanı sıra kendi olanakları ve Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı'nın bursuyla eğitimlerine devam eden öğrencilere de yine eğitim fakültelerini tercih etmeleri durumunda burs vereceklerini söyledi. Akgün, şunları kaydetti:

"Yaklaşık 60, 70 ülkeden öğrenci, Türkiye'de lise öğrenimini sürdürüyor. Bir kısmı ilahiyat fakültesini tercih ediyor. Bu durumda Diyanet Vakfı burs veriyor. Siyaset bilimi, hukuk, tıp, mühendislik gibi belirli alanlarda eğitim görmek isteyenler de Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı tarafından burs alıyor. Uluslararası İmam Hatip Lisesi öğrencileri ve diğer yabancı uyruklu öğrencilerimizi Türkçe öğrendikleri ve Türkiye'deki şartları bildikleri için istihdam havuzuna katmak istiyoruz. Eğitim fakültelerini kazandıkları takdirde öğrenim hayatları boyunca burs vermeyi planlıyoruz."

ÖĞRETMEN HAVUZU NASIL OLUŞTURULACAK?

Akgün, öğrencilere hayat standartlarını yükseltecek yüksek miktarda burs vereceklerini ifadeetti. Akgün, öğretmen adayı olan öğrencileri üniversite son sınıfta Maarif Vakfı Sertifika Programı'na alarak, vakfın kuruluş amacı, misyonu ve mesleki eğitime ilişkin ders vereceklerini söyledi. Akgün şöyle dedi: "Öğrencilere istihdam havuzu oluşturarak, hayatlarını garanti altına almalarını sağlamış olacağız. Afrika, Balkanlar ve dünyanın birçok yerinde açtığımız Maarif Vakfı okullarında yerel dille birlikte Türkçe'yi bilen öğretmenlerin görev yapacak olması, hem Türkiye hem de o ülke açısından son derece önemli olacak. Çünkü Maarif Vakfı'nın en önemli hedeflerinden birisi de uluslararası eğitim merkezi olmak. Bundan dolayı kendi öğretmen havuzumuzu oluşturmayı amaçlıyoruz." 

Burs alan öğrencilerle mecburi hizmet sözleşmesi de yapacaklarını belirten Akgün, Türkiye'de istihdam garantili az sayıdaki burstan birinin Maarif Vakfı tarafından verilecek olmasının eğitim hayatına önemli bir katkı sunacağını kaydetti.

23-06-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş