Arama sonuçları

Meslek liselerine TEOG puanı ile giriliyor

Meslek liselerine TEOG puanı ile giriliyor

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) 2014 yılında meslek liselerini yakından ilgilendiren bir karar aldı. Bu kararla 22 farklı meslek lisesi Anadolu çatısı altında birleştirdi. "Mesleki ve Teknik Ortaöğretimde Okul Çeşitliliğinin Azaltılması" genelgesi ile bakanlığa bağlı 22 okul türü, 2014-2015 eğitim-öğretim yılından itibaren 9'uncu sınıflardan başlamak üzere kademeli olarak Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesine dönüştürülmeye başlandı. Böylece sınavsız girilen bu okullar ortadan kalktı.

Bu okullarla ilgili merak ettiğiniz soruların yanıtları şöyle:

BU LİSELERE SINAVSIZ GİRİŞž VAR MI?

Hayır yok. Tıpkı Anadolu, fen ve sosyal bilimler liselerinde olduğu gibi Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri'ne de ancak TEOG Yerleştirme Puanı ile girebilirsiniz. Bu liseler Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi (TEOG) sınavları ile 3 yıllık yılsonu başarı puanlarının eklenmesi ile oluşan Yerleştirme Puanı'na (YEP) göre öğrenci alıyor.

MESLEK LİSELERİ İÇİN TERCİH LİSTESİ HAZIRLANACAK MI?

Evet, bu liseler için de tercih listesi hazırlayacaksınız. MEB ise bu tercih listesini dikkate alarak, öğrencileri puan üstünlüğüne göre bu liselere yerleştirecek.

2014'TEN ÖNCE LİSELERE GİRENLERİN DURUMU NE OLACAK?

Bu liselerde devam eden öğrencilerin hakları saklı kaldı. Bu öğrencilerin diplomaları kayıtlı oldukları alana göre düzenlenecek. Ancak 2014-2015 öğretim yılından itibaren bu okullar da "Anadolu" adını alarak dönüşmeye başladı.

ARTIK DENİZCİLİK LİSESİ YOK MU?

Bu değişiklikten sonra bu okulların tabelaları Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi olarak değişti. Örneğin "turizm", "sağlık", "denizcilik" mesleki ve teknik eğitim liseleri gibi hangi alanda eğitim verdiği belli olan okulların tümünün tabelası 2014-2015 öğretim yılında kaldırıldı ve tümüne ortak "Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi" oldu. Siz bundan sonra "denizcilik" ya da "sağlık" meslek liselerine değil, Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'ne yerleşmiş olacaksınız.

SADECE KIZ OKULLARI VAR MI?

Aynı genelge ile yalnızca kızlara özel okulların da açılmasının önü açıldı. Bu okulları açma kararı valiliklere bırakıldı.

SANAT VE SPOR LİSELERİ DE KALKTI MI?

Hayır. Bu genelge sanat ve spor liselerini kapsamadı. Bu okullar geçen yıl olduğu gibi yine kendi düzenledikleri yetenek sınavlarıyla öğrencilerini alıyor. Bu okullara yerleşen öğrenciler daha sonraki yıllarda yerleştirme puanıyla öğrenci alan Anadolu, fen, sosyal bilimler gibi liselere geçmek istediklerinde gitmek istedikleri okulun taban puanına göre nakil işlemi yapabilecekler.

* Fotoğraf: ޞişli Endüstri Meslek Lisesi

01-05-2015


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin