Arama sonuçları

Müdür atamalarında 'yazılı' geri geldi

Müdür atamalarında 'yazılı' geri geldi

Müdür atamalarında 'yazılı' geri geldi. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) seçimlere sayılı günler kala eğitim kurumlarına yönetici atamasıyla ilgili yönetmeliği değiştirdi. Buna göre müdür atamaları artık sadece sözlü değil, hem yazılı hem sözlü sınavla yapılacak.

MÜDÜR ATAMALARINA 'YAZILI' GERİ GELDİ

Geçtiğimiz nisan ayında MEB, Eğitim Kurumlarına Yönetici Görevlendirme Yönetmeliğini değiştirdi. Bu değişikliğe göre müdür ve müdür başyardımcıları artık yazılı değil, yalnızca sözlü sınavla atanacaktı. Eğitim sendikalarının yönetmelikle ilgili açtığı davalarda geçtiğimiz aylarda yargı yürütmeyi durdurma kararı verdi. 

MEB, seçimlere 4 gün kala bu kararla ilgili yönetmelik değişikliğini yaptı ve bugün Resmi Gazete’de yayımladı. Buna göre tekrar yazılı sınav geldi ama sözlü sınav da duruyor.  Ancak yönetmeliğe eklenen geçici madde ile sözlü sınavı yapılmış ve atama bekleyen yöneticilerin görevlendirmeleri yapılacak. 

Eğitimci Alaaddin Dinçer yeni yönetmelikteki değişiklikleri şöyle anlattı:

Yapılan değişikliklere göre yönetici görevlendirme iki kategoriye ayrıldı. 

1- İlk defa yönetici olacaklar için.

2- 4 ya da 8 yılını dolduran yöneticilerin yeniden görevlendirilmeleri.

Bunları kısaca bakacak olursak;

BAŞYARDIMCILIK KALDIRILDI

Öncelikle müdür başyardımcılığı kadrosu kaldırıldı. Başyardımcıların görevi 4 yılları dolana kadar devam edecek. 4 yılını dolduran müdür başyardımcıları yeniden görevlendirme sürecinde müdür yardımcısı olabilecekler. Müdür yardımcılarının yeniden görevlendirmesi sürecine tabi olacaklar.

 
İLK KEZ YÖNETİCİ OLACAKLAR İÇİN 1 YIL ŞARTI

İlk kez müdür ve müdür yardımcısı olacaklar için görevlendirmeye esas puan; yazılı sınavın yüzde 60'ı, sözlü sınavın yüzde 40'ı alınarak bulunacak. Sözlü sınava, yazılıda en yüksek puan alan 3 katı aday çağrılacak.  Bu şekilde hesaplanan puan üstünlüğüne göre görevlendirme yapılacak.

İlk defa müdür olmak için en az bir yıl yöneticilik yapmış olma şartı var.

Yazılı yada sözlü sınav başarı puanı ise 60.

 

YENİDEN ATANACAKLAR

Yöneticilik süresi 4 yıl olarak düzenleniyor. (Kanun gereği böyle olmak zorunda) Aynı kurumda en çok 8 yıl görev yapılabilecek.

Yöneticilik yapmakta olanlardan aynı kurumda 4 yılını dolduranlar eğer yöneticiliğe devam etmek istiyorlarsa ek-1 değerlendirme formu puanı üstünlüğüne göre değerlendirilecekler.

Müdürlük ve müdür yardımcılığı için aynı durum geçerli.

 
BU DEĞİŞİKLİK NASIL DEĞERLENDİRİLMELİ? 

Genel değerlendirme ve Yürürlük durumu:

Bu yönetmelik değişikliğinin seçim öncesi yapılmış olması doğru değil. Puan hesaplanırken  sözlü (mülakat) sınavının sonuca etkisinin yüzde 40 olması “Biz yine sözlü sınavı esas alacağız” demek. Üstelik yapılacak sözlü sınavda objektifliği sağlayacak hiçbir tedbir alınmamaktadır. Ne sözlüyü yapacak komisyon üyelerinin yeterliliğine ne de sesli ve görüntülü kamera kaydına dair hiçbir düzenlemeye yönetmelikte yer verilmemiştir.

GEÇİCİ MADDE NE ANLAMA GELİYOR?

Yürürlük durumuna baktığımızda;

"Geçici Madde 1 - (1) Bu Yönetmelikle yürürlükten kaldırılan Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumlarına Yönetici Görevlendirme Yönetmeliği hükümleri çerçevesinde başlatılan iş ve işlemler, aynı Yönetmelik hükümleri çerçevesinde sonuçlandırılır."maddesi var.

Yani şu anda sözlü sınavı yapılan ve görevlendirme bekleyenler için süreç eski yönetmeliğe göre devam edecek.

 
BİR YIL SONRA GEÇERLİ OLACAK

Yani yazılı sınav da yapılmadığına göre seçim sonrası görevlendirme eski sisteme tabi olacak. Yazılı ilanı, insanların yazılıya girmesi, yazılı sonuçlarının açıklanması, mülakat ilanı ve mülakat sonuçlarının açıklanması gibi süreçler değerlendirildiğinde bu yönetmeliğin gelecek bir yıl için hiç anlamı yok diyebiliriz.

 

 

21-06-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş