Arama sonuçları

Mustafa Aydın: Üniversiteleri CEO'lar yönetmeli

Mustafa Aydın: Üniversiteleri CEO'lar yönetmeli

İstanbul Aydın Üniversitesi (İAÜ) Mütevelli Heyeti Başkanı Mustafa Aydın, üniversitelerin kendi kaynaklarını yaratması ve artık CEO'lar tarafından yönetilmesi gerektiğini söyledi. İAÜ Akademik Yıl Açılış Töreni, Florya Halit Aydın Yerleşkesi'nde yapıldı. 

İAÜ Mütevelli Heyeti Başkanı Mustafa Aydın, üniversitelerinin yeni çığırlar açtığını ve lokomotif görevi gördüğünü ifade etti. eğitim kurumlarının insanı insanla yoğuran, şekillendiren yerler olduğunu söyleyenAydın,üniversitelerin de ilgi alanlarına göre sınıflandırılması gerektiğini belirtti. Aydın, sözlerini şöyle sürdürdü:

ÜNİVERSİTELERİN EN FAZLA ÜÇ SIKLET MERKEZİ BELİRLEMESİ GEREK

Üniversitelerin en fazla üç sıklet merkezi belirleyip, enerjisini o alana yoğunlaştırması lazım. İstanbul'un kurtuluşuyla beraber 1400'lü yıllarda, 1490'lı yıllarda Beyazıt'ta bir üniversite olduğu rivayet edilir. Ama bir rivayet olsa da hepimiz biliyoruz ki bu topraklarda, bu coğrafyada dünyanın en eski üniversiteleri kurulmuştur ve günümüze kadar müteselsil olarak ulaşmıştır. Peki soru? O zaman dünya sıralamasında kaç üniversitemiz var? Bunu gözardı edemeyiz, buna bahaneler bulamayız. Kaç mucidiniz var, kaç patentiniz var, kaç teknoloji bilişim, dünyanın önde koşturduğu alanlarda bizimle anılan çalışma var? O zaman bir yerde problem var demektir.

ÜNİVERSİTELERİ CEO'LAR YÖNETMELİ

Türkiye'de üniversite reformuna ihtiyaç var. Üniversitelerin yavaş yavaş kendi kaynaklarını oluşturması gerekiyor. Burada şöyle bir önerimiz var: Üniversitelerin CEO'lar tarafından yönetilmesi lazım.

Dünyanın her yerinde bu şekilde yürüdüğünü vurgulayan Aydın, Harvard'ın 35 milyar dolar, Yale'in 23 milyar dolar, Berkeley'in 18 milyar dolar, MIT'nin 28 milyar dolar bütçesi olduğunu ve bu paranın yönetilmesi için de insanların çalıştığını kaydetti.

Aydın, "O üniversiteler bu parayı nereden kazanıyorlar? Devlet vermiyor. Bu, üniversiteler arasındaki performansı, rekabeti yükseltecektir, 17 yaşında girip 74 yaşında emekli olmayı önleyecektir.

05-10-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş