Arama sonuçları

Öğrenci affı tekrar gündeme mi geliyor?

Öğrenci affı tekrar gündeme mi geliyor?

Öğrenci affı tekrar gündeme mi geliyor? Yükseköğretimlerini sağlık ya da ekonomik gerekçelerle bırakan öğrencilere yönelik "af" tekrar tartışılmaya başlandı. Öğrenci affı için bu yıl harekete geçilmesi istendi.

Öğrenci affı ile ilgili tartışmayı başlatan ise TBMM Eğitim Komisyonu üyesi CHP Bursa Milletvekili Dr. Ceyhun İrgil oldu. İrgil, referandum öncesinde milletvekillerinin kapılarını aşındıran eğitimi çeşitli nedenlerle yarım kalmış üniversite öğrencilerinin aftalebinde bulunduklarını belirterek, "Bu beklenti gerçekleşecek mi?" dedi. 

İrgil'in öğrenci affı ile ilgili açıklamaları şöyle: 

GENÇLER OKULLARINA DÖNMELİ: 2017’de genel bir öğrenci affı çıkarılması gerek. gençlerimizin geleceği ve öğrenim hayatları harcanmamalı, bir an önce okullarına dönebilmeleri sağlanmalı. Ekonomik imkansızlıklar, sağlık problemleri veya ailevi sorunlar nedeniyle ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktorasını yaparken öğrenimlerini yarıda bırakmak durumunda kalan çok sayıda öğrenci var. 

TUS ve DOKTORA ÖĞRENCİLERİ DE BEKLİYOR: Tıpta uzmanlık eğitimi alırken benzer sebeplerle eğitimlerini yarıda bırakmak durumunda kalmış asistanlar var. Yine ekonomik, sağlık koşulları ve diğer sebeplerle başvuru tarihini kaçıran öğrenciler bulunuyor. Mali suçların neredeyse hemen hepsi af edilirken, öğrenim harcını yatıramadığı için, bir öğrencinin kaydının yapılmaması ya da okulla ilişiğinin kesilmesi kabul edilemez. Hepsine yönelik yeni bir imkân tanınması, farklı nedenlerle öğrenimine ara veren veya ilişiği kesilen öğrencilere üniversitelerine tekrar kayıt yaptırabilmelerini ve eğitimlerini devam ettirmelerini sağlayabilmek gerekir.

ARALIK'TA TEKLİF VERİLDİ: Genel öğrenci affının çıkarılması yönünde aralık ayında bir kanun teklifi verdik. Geçen ay affın ne zaman çıkarılacağını sorduğumuz önergeye Milli Eğitim Bakanlığı’ndan (MEB) bir yanıt gelmedi. Referandum koşuşturması bittiğine göre artık şu çocuklarla ilgilenin.

27-04-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş