Arama sonuçları

Öğretmen ataması hangi sistemle yapılacak?

Öğretmen ataması hangi sistemle yapılacak?

Öğretmen ataması hangi sistemle yapılacak? Geçtiğimiz gün Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz öğretmen ataması ile ilgili sorulara verdiği yanıtta  tartışmalara neden olan mülakat uygulamasının süreceğini söylerken, gelecek dönem ise öğretmen ataması için yeni sistem getirileceğini vurguladı. Yılmaz'a göre "önümüzdeki dönem herkesin itiraz edemeyeceği bir sistem" ortaya konacak.

Peki Yılmaz'ın "itiraza yol açmayacağını söylediği" öğretmen ataması için gelecek bu yeni sistem nedir? Habertürk'ten Pervin Kaplan öğretmen ataması için getirilecek yeni sistemi yazdı.

ÖĞRETMEN ATAMASI HANGİ SİSTEMLE YAPILACAK?

O sistemin ayrıntıları geçtiğimiz ay Resmi Gazete'de yayımlanarak, yürürlüğe giren 2017-2023 yıllarını kapsayacak MEB Öğretmen Strateji Belgesi'nde anlatılıyor. Buna belgede en dikkat çekici olan bütün öğretmenlere 4 yılda bir yeterlilik sınavı getirilecek olması.

Öğretmen Strateji Belgesi'ni incelediğimizde öğretmen ataması sisteminin ayrıntıları da ortaya çıkıyor. İşte strateji belgesine göre yeni sistemin ayrıntıları:  

ÖĞRETMEN STRATEJİ BELGESİ: YENİ BİR SEÇME SINAVI GELECEK

Oluşturulacak yeni öğretmen seçme modelinde sadece akademik başarıya bakılmayacak. Mesleğe girişte adayların psikomotor ve duyuşsal becerilerinin de göz önüne alan öğretmen yeterlilikleri çerçevesinde seçme sınavları ile lisans başarısı, ürün seçki dosyası, öğretmenlik uygulaması değerlendirmesi, mülakat gibi çoklu kaynağa dayalı değerlendirmeye dayalı istihdam sistemi oluşturulacak.
ÖĞRETMENLER ÇOKLU VERİ KAYNAKLARIYLA ÖLÇÜLECEK

Öğretmen yeterlilikleri yeniden belirlenecek. Okul müdürü, meslektaş, öğrenci ve veli gibi öğretmene geri bildirim sağlayabilecek kimselerin de değerlendirmeye katıldığı, çoklu veri kaynağına dayanan bir performans sistemi gelecek. Bunun sonuçları kariyer basamaklarında ve görevde yükselme, yurtdışında görevlendirme, ödüllendirmelerde kriter olacak.

ESKİ ÖĞRETMENLERE DE 4 YILDA BİR SINAV VAR

 Bütün öğretmenler 4 yılda bir Öğretmen Yeterlilikleri Çerçevesi'nde yapılacak sınava tabi olacak. Bu sınav sonuçları öğretmenlerin gelişim ihtiyaçlarının belirlenmesi, kariyer gelişimi, terfi, hizmet puanları için kullanılacak. Bu sınava sadece yeni atanan öğretmenler değil, şu anda görevde olan öğretmenler de girecek.
ÖĞRETMENE ZORUNLU ROTASYON GELECEK

Öğretmenlerin yer değiştirmelerine ilişkin, zorunlu rotasyonu da içeren kapsamlı ve özendirici bir model ortaya konacak. Eğitim öğretim kurumlarını bölgesel, çevresel ve kurumsal özellikleri açısından kapsamlı belirlenen kriterlere göre yeniden değerlendirip, sınıflandırılacak.

DEZAVANTAJLI BÖLGEDE ÇALIŞANA TEŞVİK

Fiziki ve donanımsal açıdan dezavantajlı okullarda çalışan öğretmenlere yönelik istihdam koşulları, ek ücret, hizmet puanı, lisansüstü eğitime erişim, yer değiştirmeler ile yurtdışı eğitim ve görevlerde öncelik, konut desteği/lojman gibi destekler verilecek.

SADECE EĞİTİM FAKÜLTESİ DEĞİL

Bu arada belgede yer alan maddelerden biri de öğretmenliğe sadece eğitim fakültesi mezunlarının kaynaklık etmeyeceğini gösteriyor. Bugün olduğu gibi pedagojik formasyon alan diğer fakültelerin mezunları da öğretmen olarak istihdam edilebilecek.

EĞİTİM FAKÜLTELERİ ÖĞRENCİLERİNE SEÇME

 Eğitim fakülteleri ise yeniden yapılandırılacak. Bu fakültelere giren öğrenciler incelenecek ve 'uygun değiller' ise başka fakültelere gönderilecekler.

İşte Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz'ın "Önümüzdeki dönem herkesin itiraz edemeyeceği bir sistemi ortaya koyacağız" dediği öğretmenler için getirilecek yeni sistemin ana hatları bunlar.

Bakalım itiraz eden olmayacak mı?

31-07-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş