Arama sonuçları

Öğretmenleri temsil etmeyenler performans sistemini eleştirdi

Öğretmenleri temsil etmeyenler performans sistemini eleştirdi

Öğretmenleri temsil etmeyenler performans sistemini eleştirdi. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, TRT Haber canlı yayınında katıldığı programda, eğitim gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Yılmaz liselere yerleştirme ile ilgili soruları yanıtladı. Bu arada gündemde tartışmalara neden olan öğretmene performans sistemiyle ilgili soruları da yanıtladı.

Bazı sendikalardan öğretmenlere yönelik performans sistemine gelen eleştirilere de değinen Yılmaz, ABD'deki, İngiltere'deki, Avrupa'daki uygulamalar dikkate alınırsa bu konudaki tartışmaların gereksiz olduğunu ifade etti. Yılmaz, öğretmen mesleği genel yeterliliklerine ilişkin çalışmaların 2006'dan beri yürütüldüğünü, kendilerinin de bu çalışmaları güncellediklerini bildirdi.

ÖĞRETMENLERİ TEMSİL ETMEYENLER PERFORMANS SİSTEMİNİ ELEŞTİRDİ

Eğitim yöneticilerinin ve öğretmenlerin performans kriterlerinin belirlenmesinin 10. Kalkınma Planı'nda da yer aldığına işaret eden Yılmaz, şöyle dedi.

 "Mecliste kabul edilmiş bir Kalkınma Planı'nın gereğini yerine getirmek zorundasın. Orada, millet iradesi yansıdı, bunun dışında geriye gitmek çağın gerisine düşmek demektir. Biz sadece bizden öncekilerin yaptıklarını yapıyoruz, farklı bir şey yapmıyoruz. Ben öğretmenlerimin Türkiye'yi çok daha ileriye taşıyacaklarına inanıyorum, güveniyorum."

ÖĞRETMENE KARİYER BASAMAKLARI

Politika belgelerinde öğretmenlerin uzman, başöğretmen gibi kariyer basamaklarının belirlendiğini ve bu konuda uygulamaya geçilmesi gerektiğini vurgulayan Yılmaz, "Bunu nasıl yapacağız? Bunu yapmadan bu mümkün mü?" dedi.

50 EĞİTİM FAKÜLTESİ GÖRÜŞ BİLDİRDİ

Yılmaz, Öğretmen Performans Yönetmeliği hazırlayıp, Yükseköğretim Kurulu'na gönderdiklerini belirten Yılmaz, şöyle dedi. "50'ye yakın eğitim fakültemizden görüş geldi, en çok üyesi olan dört sendikamıza da gönderdik."

BİLİME KARŞI ÇIKMAK MÜMKÜN DEĞİL

Ülkesini, milletini, evlatlarını öğretmenlerini sevenlerin, onların gelişiminin önünde engel olmayacağını dile getiren Yılmaz, eleştirilerin ise çok istisnai ve öğretmenleri temsil etmeyen kimselerin görüşü olduğunu aktardı.Yılmaz, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Bilime karşı çıkabilmek mümkün değildir, bilime karşı çıkanlar öğretmenlerimizi temsil etmiyor. Öğretmenlerin başarı değerlendirmesine esas olacak bir çalışma yapıyoruz. 12 ilde pilot uygulama yaptık. Öğretmenlerden yüzde 90 memnuniyet var, ilkokullarda daha fazla, genel olarak yüzde 90 üzerinde büyük bir memnuniyet var. Biz de bunu görüyoruz. Eğitim sistemimiz çok iyidir, bu iyiliği öğretmenlerimize borçluyuz."

 

29-03-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin