Arama sonuçları

Okullar ne zaman kapanacak?

Okullar ne zaman kapanacak?

Okullar ne zaman kapanacak? Okulların kapanmasına ve iki haftalık ara dönem tatilinin başlamasına 10 gün kaldı. 2017-2018 eğitim öğretim yılı için sömestr tatili 19 Ocak'ta karnelerin alınmasıyla birlikte başlayacak. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) çalışma takvimde yer alan tarihlere göre okullar 19 Ocak'ta karnelerin dağıtılmasıyla birlikte kapanacak.

OKULLAR NE ZAMAN KAPANACAK?

Habertürk’ten Bürde Özçakır’ın haberine göre 19 Ocak’ta ilk dönem karnelerin dağıtılmasının ardından okul öncesi, ilkokul, ortaokul, liseler ile açıköğretimde eğitim alan yaklaşık 18 milyon öğrenci ile 1 milyonu aşkın öğretmen 15 günlük yarıyıl tatiline başlayacak.
Yarıyıl tatili, 2 Şubat 2018 Cuma günü sona erecek ve 5 Şubat 2018 Pazartesi günü ders zili yeniden çalacak. 4 aylık ikinci dönemin ardından da 8 Haziran 2018 Cuma günü karneler dağıtılacak ve öğrenciler 3 aylık yaz tatiline başlayacak. 


İKİNCİ DÖNEM YENİ SINAVLAR VAR


İkinci dönem ise hem 8'inci sınıfta okuyan 1.2 milyon öğrenci hem de üniversite sınavlarına girecek yaklaşık 2.2 milyon aday için ilklerin yaşandığı dönem olacak. Hem lise hem de üniversite sınavları bu yıl ilk kez uygulanacak. Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sistemi yerine gelen sistemle ortaokul 8. sınıflarda öğrenim gören 1 milyon 192 bin öğrenciden 1 milyon 80 bini sınavsız, 110 bin öğrenci de haziran ayında yapılacak sınavla 600 liseye yerleşecek. Adrese dayalı yerleştirmenin yapılacağı eğitim bölgelerinin belirlenmesi ve sınavla öğrenci alacak okulların açıklanması ise mayıs ayı içinde açıklanacak. Öğrenciler okullar kapanmadan önce 2 Haziran'da liseye geçiş sınavına girecek. Sınav sonuçları haziran ayı sonunda yerleştirmeler ise temmuz ayında yapılacak. 

YKS İLK KEZ YAPILACAK?


Lise mezunları ise okullar kapandıktan sonra 23-24 Haziran'da bu yıl YGS-LYS yerine getirilen Yükseköğretim Kurumları Sınavı'na (YKS) girecek. YKS başvuruları, 1-21 Mart tarihleri arasında alınacak. Sınav sonuçları, 31 Temmuz'da açıklanacak. Bu tarihten sonra da tercih maratonu başlayacak. Okullar ise 8 Haziran'da kapanacak, 2018-2019 eğitim öğretim yılı 17 Eylül 2018 Pazartesi günü başlayacak.

 

09-01-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş