Arama sonuçları

Okulların spor salonlarına mahalle gençleri girecek

Okulların spor salonlarına mahalle gençleri girecek

Okulların spor salonlarına mahalle gençleri girecek. Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, okulların spor salonlarının hafta sonları ile yaz dönemlerinde okulun bulunduğu mahallenin gençlerine açacaklarını söyledi. Aşkın, masrafları da kendilerinin karşılayacağını bildirdi.

OKULLARIN SPOR SALONLARINA MAHALLE GENÇLERİ GİRECEK

Bak, her alanda sporu desteklediklerini ve sporun tabanda yayılması için önemli çalışmalar yürüttüklerini söyledi. 

Adalet Bakanlığı iş birliğiyle cezaevlerinde, "kapılar kapanmasın" sloganıyla spor aktiviteleri gerçekleştirdiklerini anlatan Bak, cezaevlerin spor malzemelerini de bakanlık olarak temin ettiklerini belirtti.

1 MİLYON GENÇ YETENEK TARAMASINDAN GEÇECEK

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) işbirliğinde bir milyon genci yetenek taramasından geçireceklerini dile getiren Bak, gençlerin hangi branşa daha yatkın olduklarını belirleyerek, bu alanlara doğru yönlendirileceklerini kaydetti. Bak, bu projenin nisan ayı sonunda tüm illerde gerçekleşeceğini açıkladı.

1800 GENÇLİK LİDERİ, 3 BİN 200 ANTRENÖR ALINACAK

Okulların spor salonlarını mahalledeki gençlere açacaklarını bildiren Bak şöyle konuştu:

"Okullar hafta sonları ve yaz tatillerinde kapalı oluyor. Okulların spor salonlarını hafta sonları ile yaz dönemlerinde mahallenin gençlerine açacağız. Masrafları biz karşılayacağız. Personel, antrenör imkanları da biz sağlayacağız. Gençlerimiz oraya giderek, spor aktivitelerini gerçekleştirecekler. Bu da çok önemsediğimiz bir çalışma." 

BAHÇELERE 50 BİN POTA DİKİLDİ

Büyükşehir belediyeleri iş birliğiyle her mahalleye ya da okul bahçesine toplam 50 bin pota direği dikerek basketbol alanı oluşturacaklarını belirten Osman Aşkın Bak, sokaklarda 20-30 metrekarelik sahalar yapacaklarını kaydetti.

Sivil toplum kuruluşlarına, amatör spor kulüplerine, antrenörlere sporun teşvik edilmesi noktasında çağrılar yapıldığını dile getiren Bak, Türkiye'nin dünyada spora en fazla yatırım yapan ülke konumunda olduğunu ifade etti. 

Her ilde yüzme havuzu bulunduğunu hatta ilçelere de yüzme havuzu yapmaya başladıklarını aktaran Bak, bu yıl stadyum, spor salonu, yüzme havuzu gibi 2 bin tesisi hizmete açacaklarını bildirdi. 

PERSONEL SIKINTISI OLACAK MI?

Personel sıkıntısına ilişkin ise Bak, şöyle dedi:

"Maliye Bakanımız ile görüştük, bu yıl gençlik merkezlerimiz için bin 800 gençlik lideri, 3 bin 200 antrenör alacağız. İllere göre tespitlerini yaptık, çok kısa zamanda alımlarını gerçekleştireceğiz. Her bir antrenörümüze de 'çocukları sokaklardan toplayacaksınız, salonlara getireceksiniz, size her türlü desteği veriyoruz ve vermeye devam edeceğiz.' diyoruz. Gençlik merkezlerimizle de çocuklarımızı gezilere, kamplara götürüyoruz." 

SPORA TEŞVİK İÇİN ÇİZGİ FİLM

Bir unsurun tanıtımında dizi filmlerinin etkin rol oynadığını ifade eden Bak, bu doğrultuda "Olimpiyat okulu" adında bir çizgi film çalışması hazırladıklarını belirtti. Bak, sinema filmi de planladıklarını söyledi.

Eski sporcuları genç sporcularla buluşturduklarını anlatan Bak, bu çalışmanın da tecrübelerin aktarılması noktasında yararlı olduğunu bildirdi. 

Başarılı sporcuların istihdamı konusunda önemli adımlar atıldığını kaydeden Bak, sporcuların liselere ve üniversitelere girişleri noktasında birtakım destekler verilmesi gerektiğini, bu yönde de çalışmalar beklediklerini vurguladı. 

KAÇ OKULDA SPOR SALONU VAR?

Eğitimci Alaaddin Dinçer 2017 MEB Faaliyet Raporu'nda spor salonu olan okul oranının yüzde 12.96 olarak belirtildiğini hatırlatarak, şöyle dedi: 

"Bu durumda okulların yüzde 87.04’ünde spor salonu yok..Türkiye genelinde 54 434 okul bulunmaktadır. Bu durumda; 47 bin 379 okulda spor salonu, 33 bin 624 okulda çok amaçlı salon yok." 

 

 

 

05-04-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş