Arama sonuçları

? Siz sorun Pervin Kaplan yanıtlasın

Özel okul için teşvik başvuruları başladı

Özel okul için teşvik başvuruları başladı

Milli Eğitim Bakanlığı'nca (MEB), özel okullarda öğrenim görecek öğrenciler için verilecek eğitim ve öğretim desteği başvuruları, 10 Ağustos-6 Eylül arasında alınacak. Bakanlığın internet sitesinde, 5580 Sayılı Kanun Kapsamındaki Özel Okullarda Öğrenim Gören/Görecek Öğrenciler İçin Verilecek Eğitim ve Öğretim Desteği Uygulama e-Kılavuzu yayımlandı.

ÖZEL OKUL İÇİN TEŞVİK BAŞVURULARI BAŞLADI

Buna göre, eğitim ve öğretim desteğinden yararlanmak isteyen öğrenciler, e-okul, özel okullar ise MEBBİS üzerinden 10 Ağustos-6 Eylül'de başvurularını yapabilecek. Tercih yapmaya hak kazanan öğrencilerin isimleri, 7 Eylül'de Bakanlığın internet sitesinde yayımlanacak ve aynı gün öğrencilerin tercih işlemleri de başlamış olacak. 14 Eylül'e kadar devam edecek olan tercih sürecinin ardından 15 Eylül'de yerleştirme sonuçları ilan edilecek ve 15-22 Eylül'de nakil ve kesin kayıt işlemleri yapılacak.

Başvurularda 75 bin kişinin belirtilen tarihlerde özel okullara kayıt yaptırmaması halinde yeniden tercih alınmadan öğrencilerin önceki tercihleri doğrultusunda ek yerleştirmeler yapılacak ve 29 Eylül itibarıyla 2017-2018 öğretim yılı eğitim ve öğretim desteği işlemleri tamamlanmış olacak.

TAKVİM DİKKATLE İNCELENMELİ

Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Kemal Şamlıoğlu, velilerin e-kılavuzda yer alan takvimi dikkatle incelemelerini istedi. İster resmi isterse özel okula devam eden öğrencilerin veli veya vasilerinin destekten yararlanmak için kayıtlı oldukları okulların müdürlüklerine müracaat etmeleri gerektiğinin altını çizen Şamlıoğlu, bir okulda kaydı bulunmayan okul öncesi öğrencilerinin velilerinin ise okul öncesi eğitimi yapılan resmi veya özel okula aday ya da kesin kayıtlarını yaptırarak desteğe müracaat edebileceklerini bildirdi.

Öğrencilerin eğitim ve öğretim desteği kapsamında 15 tercih hakkı bulunduğunu hatırlatan Şamlıoğlu, kayıt yaptırmayı düşündükleri okulların kayıt ücretleri ile diğer şartları hakkında yeterince bilgi edindikten sonra tercih yapmaları konusunda velileri uyardı.

KİM NE KADAR TEŞVİK ALACAK?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından her yıl özel okullarda okuyan öğrencilere verilen eğitim ve öğretim desteği kapsamında 2017-2018 öğretim yılında, okul öncesi eğitim kurumlarında okuyan öğrencilere 3 bin 60 lira, ilkokul ve temel liselerde öğrenim gören öğrencilere 3 bin 680 lira, ortaokul ve diğer liselerde öğrenim gören öğrencilere ise 4 bin 280 lira destek ödemesi yapılacak.

Ayrıca 2017-2018 öğretim yılında okul öncesinde 6 bin, ilkokul, ortaokul ve liselerde 15 biner, temel liselerde ise 24 bin olmak üzere toplam 75 bin öğrenci ilk defa bu destekten yararlanma imkanı bulacak.

KİMLER TEŞVİK BAŞVURUSU YAPABİLECEK?

Teşvik için başvuru yapabilecekler kılavuzda şöyle belirtiliyor:

TC vatandaşı olmak

Okul öncesi eğitimde 18 Mart 2012 ile 18 Eylül 2013 tarihlerinde veya arasında olmak

İlkokul birinci sınıflarda 30 Eylül 2017 tarihi itibariyle kayıt şartlarına sahip olmak

Beşinci sınıfa devam edeceklerde 18 Eylül 2017 tarihi itibariyle ortaokul veya imam-hatip ortaokulu kayıt şartlarına sahip olmak

Ortaöğretime devam edeceklerde ortaöğretim kurumlarının kayıt şartlarına sahip olmak

2016-2017 eğitim öğretim yılı sonunda sınıf tekrarı yapmamış olmak

Resmi/özel ilkokul, ortaokul ve ortaöğretim okullarının ara sınıflarında kayıtlı olmak ve eğitim ve öğretim desteği almak istediği okul türünün kayıt ve nakil şartlarını karşılıyor olmak.
BURSLU OKUYANLAR DİKKAT
Ücretsiz veya kurumun ilan ettiği yıllık ücretin yüzde 51'i ve fazlası oranında burslu okutulan öğrenciler için teşvik verilmeyecek. Geçen yıl teşvik alan ara sınıf öğrencileri de başvurmayacak. Teşvik alıp devlet ya da teşvik almayan okula gidenler haklarını kaybedecek.

 

08-08-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin