Arama sonuçları

Özel okullar kendi sınavını yapacak mı?

Özel okullar kendi sınavını yapacak mı?

Özel okullar kendi sınavını yapacak mı?  TEOG yerine gelen yeni liseye geçiş sisteminde özel okullara kendi sınavlarını yapma hakkı verildi. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın açıkladığı yeni TEOG’a öğrencilerin yüzde 92’si adresine göre yerleşecek. Eğitim bölgeleri oluşturulacak ve öğrenciler bu eğitim bölgelerindeki okullardan 5 tanesini tercih edebilecek. Bu tercihlere göre yerleştirme ise öğrencinin okul notuna göre yapılacak. Öğrencilerin yüzde 8’i ise sınavla öğrenci alacak ve toplam kontenjanları yaklaşık 100 bin olan 600 okula sınav puanlarına göre yerleştirilecek. 

ÖZEL OKULLAR KENDİ SINAVINI YAPACAK MI?

Milli Eğitim Bakanı Yılmaz bu yıl ilk kez uygulanacak sistemde aralarında yabancı özel liselerin de olduğu kolejlerin öğrencilerini nasıl alacaklarına ilişkin soruya kendi sınavlarını da yapabilecekleri söyleyerek yanıt verdi. Yılmaz özel okulların isterlerse MEB tarafından yapılacak merkezi sınav sonuçlarına göre de okulların öğrencilerini seçebileceklerini söyledi. 

Bu açıklamadan sonra gözler kolejlere döndü. Kendi sınavlarını yapacaklar mı yoksa öğrencilerini merkezi sınav sonuçlarına göre mi alacaklar?

Bu soruya Türkiye Özel Okullar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Nurullah Dal Habertürk’ten Bürde Özçakır ile Fatmanur Boylu’nun haberine göre şöyle yanıt verdi. 

3 SEÇENEĞİ DEĞERLENDİRİYORUZ

“Özel okullar, karar vermede serbest bırakıldı. Biz de önümüzdeki hafta öğrenci alımlarını nasıl yapacağımıza dair toplantı yapacağız. Üç seçeneğimiz var. İlk seçenek MEB'in sınavını esas alabiliriz. İkinci seçenek, özel okullar olarak ortak bir sınav yapabiliriz. Üçüncü seçenek de her okul kendi sınavını yapabilir. Ama çok fazla sınav çok sağlıklı bir yöntem olmayabilir. Ama sınavımızı kendimiz yaparsak sorula tipleri farklı olur. Matematik, Türkçe, sosyal ve fen bilimlerinin yanı sıra yabancı dil sınavı de yapabiliriz. Özel okulların çoğu dil sınavı istiyor. “

YENİ SİSTEM ÖZEL OKULARIN ÖĞRENCİLERİNİ ARTIRACAK MI?

Yeni sistemle ilgili en çok konuşulan konulardan biri de özel okulların karlı olacağı ve öğrenci sayılarını artıracağı oldu. Eğitim bölgesindeki Anadolu, fen ve sosyal bilimler liselerinden birine yerleşemeyen öğrenci için alternatif imam hatip ve meslek liseleri olacağı için bu okul türüne çocuklarını göndermek istemeyen aileler ya açık liseyi tercih edecek ya da özel okula yollayacak. Türk Eğitim Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk,  bu sistemde en karlı olanın özel okullar olacağını söylüyor. 

Bu görüşe ilişkin Türkiye Özel Okullar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Dal şu yanıtı veriyor: “Özel okullara yönelim gelecek yıl artacak. Ama bu artışı sistem değişikliğine bağlamamak gerek. Özel okullara giden öğrenci sayısının toplam öğrenci sayısına oranı son üç yılda yüzde 3.5'ten yüzde 8.5'e çıktı. Önümüzdeki yıl bu oranın yüzde 10'a ulaşacağını bekliyoruz. Bu konuda teşvikin de önemli rolü oluyor.”

06-11-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş